ARIZONA

FOTO: Globoko modro nebo

Objavljeno 09. junij 2017 23.16 | Posodobljeno 09. junij 2017 23.39 | Piše: Ajda Janovsky

Direktorica Zlatarn Aura in Karat rada potuje v tuje dežele, saj ji, pravi, širijo obzorje.

Zelo rada potujem v tuje dežele, ker mi potovanja širijo obzorja znanja in izkušenj. Lepo je namreč spoznavati in srečevati nove ljudi, gledati in doživljati utrip mest, lepote narave,« pravi direktorica Zlatarn Aura in Karat iz Novega mesta Vladimira Fink Pavlin, ki je bila letos v tujini že dvakrat. Nazadnje je potovala v ZDA, v Arizono in Nevado, nekaj tednov prej pa je bila v Dubaju. Še posebno se ji je vtisnilo v srce potovanje v Ameriko, ki je trajalo 16 dni. Čez lužo se je odpravila prvič, in sicer v družbi prijateljice. Potovala je z letalom pa tudi z javnim prevozom, taksi službo in najetim avtomobilom, stanovala pa v hotelih, apartmajih, tudi v najeti hiši. Kot na vsakem potovanju, na katero se poda, je tudi tokrat združila prijetno s koristnim, potovalne užitke s poslovnimi izzivi.

Iz ameriške pustolovščine ji je v zelo lepem spominu ostala Arizona. »Navdušila me je narava, predvsem ogromni kaktusi, ki rastejo v nepreglednih prostranstvih. Občudovala sem tudi prelepo, globoko modro nebo in seveda Veliki kanjon, ki je nekaj edinstvenega na svetu. V mestu Payson, denimo, vsako soboto prirejajo ulične oziroma garažne prodaje; k enemu od sosedov vsi iz ulice prinesejo stare stvari, ki jih ne potrebujejo več, ter jih zelo poceni prodajo naprej. Voziš se od ene ulice do druge, spoznavaš naselja in morda tudi kaj kupiš. Za pol dolarja sem kupila ugaševalnik svečk – najde se torej marsikaj uporabnega, tudi novega ali pa zelo starega. Veliko pa je stvari, ki bi pri nas v Sloveniji najverjetneje pristale v košu za smeti,« pripoveduje.

Popotnica je bila navdušena tudi nad mestom Sedona. »Zelo lepo in prijetno mestece je znano po ponudbi duhovnih programov in prekrasnega nakita iz različnih naravnih kamnov, kot so ametist, citrin, žad, lapis lazuli, turkiz in še veliko drugih.« Seveda ni šlo brez ogleda središča iger na srečo. »Doživela sem utrip znamenitega Las Vegasa – največjega mesta v zvezni državi Nevada, ki je svetovno znano središče iger na srečo. To je mesto, ki zaživi zvečer, resnično pa šele ponoči. Pogled obiskovalcev se ustavi tudi na številnih igralnicah, trgovskih lokalih, restavracijah – tukaj resnično najdeš ponudbo z vsega sveta,« pravi. 
Na potovanju je bila, zaradi svojega poklica, pozorna na zlatarne. »Najbolj so me pritegnile bogate izložbe zlatarn s prelepim, dragocenim in bogatim nakitom. Na potovanjih se namreč zelo rada sprehajam po zlatarnah, opazujem njihovo ponudbo in najnovejše smernice. Lahko povem, da je trenutno zelo moden zlat in srebrn nakit, v katerem prevladujejo odtenki roza oziroma rdeče barve. Takšen nakit se tudi zelo lepo zlije s kožo in je prava osvežitev rumenemu in belemu zlatu, srebru ter jeklu,« pravi.

Plus: Naravne lepote Velikega kanjona, nacionalnega parka na skoraj 5000 kvadratnih kilometrih, ki ponuja mešanico pristne divjine in pokrajine, ob kateri resnično ostaneš odprtih ust.

Minus: Za največji minus označi ponudbo hrane – zdrava, ekološka je zelo draga, hitra in kalorična, ki jo dobiš na vsakem koraku, pa zelo poceni.

Šoping: V trgovinah so zelo prijazni in ustrežljivi. Imela je občutek, da se prodajalcem ni treba preveč truditi, da kaj prodajo, saj je kupcev veliko. Turistična tribuna


Slovenijo poznajo po Melanii

Arizončani, pa tudi Američani na splošno, so naredili nanjo dober vtis. »Ljudje so zelo prijazni in ustrežljivi, radi se pogovarjajo, veliko jih je že slišalo za Slovenijo, še posebno zdaj, ko imajo za prvo damo Melanio Trump,« pravi. Jo je pa presenetilo, kako močno je v njihova življenja vpeta kultura pretiranega potrošništva. »To je še posebno vidno pri nakupih osnovnih življenjskih dobrin,« pojasni. V nasprotju z ljudmi je hrana ni preveč navdušila. »Ameriška hrana mi ni bila všeč, saj gre večinoma za tako imenovano hitro prehrano, ki je preveč predelana. Zato smo v glavnem kuhali sami. Sem bila pa nadvse presenečena nad ogromnimi trgovinami z živili, v katerih je vsega toliko, da se človek kar težko odloči, kaj kupiti. Zato po navadi kupiš več, kot pravzaprav potrebuješ. Američani hodijo v trgovino vsak dan, svoje hrane pa ne pridelujejo. Hrana je v ZDA tudi dokaj draga, še zlasti ekološko pridelana,« je povedala.

»Upala sem, da bom srečala avtohtonega Indijanca, vendar ga nisem. Bila pa sem navdušena nad ogromnimi jeleni, ki so prišli prav do hiše in so si za malico postregli kar z okenskimi rožami. Zanimivo se mi je zdelo tudi to, da se veverice sprehajajo povsod in so povsem udomačene. Na enem izmed izletov smo pred sabo videli tudi mladega medvedka, ki je prečkal cesto, nato pa odhlačal za mamico v gozd,« pove o izkušnjah, ki so se ji za vedno vtisnile v spomin. 
In kaj bi svetovala nekomu, ki potuje tja? »Predvsem bi svetovala, naj si vzame dovolj časa, ker le tako lahko uživaš na potovanju. Zelo dobro je imeti dolarje že kar s seboj, menjava iz evrov je namreč zelo slaba. Najbolje pa je imeti kreditno kartico in ne veliko gotovine. Tudi najem avtomobila si je dobro rezervirati prej in vprašati, kaj vse je všteto v ceno. Meni se je zgodilo, da je bila cena trikrat višja od tiste, ki so jo objavili na internetu,« sklene.
 

Deli s prijatelji