POTOVANJE

FOTO: Blagne razkril, kako je bilo s pevko in njenim partnerjem

Objavljeno 01. junij 2017 12.30 | Posodobljeno 01. junij 2017 12.28 | Piše: Roman Turnšek

Glasbenik Hajni Blagne rad zavije proti morju, a gore so zanj številka ena. Ne nazadnje je Gorenjec od nog do glave. Njegov najpogostejši dopustniški cilj so tako hribi in gorske pokrajine, za našo prilogo pa se je razgovoril o potovanju v Kanado.

Sloviti Niagarski slapovi. Foto: Osebni arhiv

Kar večkrat v življenju sem imel posebno srečo, da sem lahko na glasbenih turnejah po drugih celinah združil koristno s prijetnim ter užil tudi nekaj dopusta, razvedrila in spoznavanja okolice, znamenitosti in zgodovine krajev. Izpostavil bi obisk kanadske province Ontario poleti pred tremi leti, tam sem bil z Manco Špik in njenim partnerjem. Všeč so mi bili naravne lepote, delo človeških rok, urejenost in ne nazadnje prijaznost ljudi,« se spominja Hajni Blagne. Za obisk ga je navdušil prijatelj, ki je kot organizator in pobudnik glasbenih turnej že večkrat potoval tja. 
»Povedal mi je, kaj vse je možno videti in doživeti v Torontu, kakšen vtis je nanj naredil obisk znamenitih Niagarskih slapov, o gostoljubnosti rojakov, o naravi in podnebju, ki je precej podobno našemu,« pove.

A gostovanja so eno, zasebne počitnice pa drugo. »Dopustniške cilje izbirava z ženo, in ker imava različni službi, se je treba uskladiti. Velikokrat se odločiva v zadnjih minutah, a nama nikoli ni bilo žal. Tehtnica se skoraj vedno prevesi v prid gora in tako pristaneva kje pod Triglavom, na Peci ali ob kakšnem jezeru. Na srečo sva oba ljubitelja gorske narave. Misel na potovanje v puščavske dežele se me še nikoli ni zares lotila. Moti me namreč že odsotnost gora, še bolj pa zelenih površin, in za Moniko velja nekaj podobnega.«

V Kanadi je imel na voljo veliko prostega časa in kolo, s katerim je prevozil lep kos brega Ontarijskega jezera in spoznaval prostoživeče živali. Zaradi njegovega navdušenja nad gorskim svetom tako niti najmanj ni čudno, da ga vedno znova osupne tudi Himalaja.

»Če bom imel priliko, si bom morda nekoč omislil treking pod najvišjimi gorami našega planeta. Te veličastne gmote iz kamenja in ledu ter ljudstvo pod njimi bi rad enkrat doživel in videl od blizu.« Na potovanjih še ni doživel ničesar slabega, zato ni destinacije, ki si je ne bi želel znova obiskati.

Največja mestna znamenitost Severne Amerike je Kanadski narodni stolp, 553 m visok objekt, dvakrat višji od Eifflovega in z restavracijo na razgledišču. Ob vznožju je center Rogers, bejzbolski stadion s prvo premično streho na svetu. V kompleksu je hotel s 348 sobami. »Tam ti povedo tudi anekdoto, ko je lahko nekoč občinstvo namesto tekme na velikanskem zaslonu opazovalo vroči par v postelji,« se smeji. Hajnija je navdušil tudi Hokejski hram slavnih, v katerem je zbrano vse, kar je kdaj kaj veljalo v severnoameriški hokejski ligi NHL.

Film in resničnost

Niagarski slapovi so naravna znamenitost, ki si jo obiskovalec Severne Amerike preprosto mora ogledati. Tam je film Niagara posnela Marilyn Monroe. »Odveč je opisovati mogočnost, veličino in bučnost teh čudovitih slapov, sestavljenih iz kanadskih in ameriških, kajti besede tega pač ne morejo dovolj slikovito opisati. Presenetili sta me tudi širina reke Niagare, ki povezuje jezeri Erie in Ontario, ter v njej pred mnogo desetletji nasedla ladja, ki se je zagozdila le nekaj sto metrov prej, preden bi zgrmela čez slapove Horsshoe. Samo ta Podkvasti slap, ki zavzema dobro polovico širine reke, meri skoraj 800 metrov! Razočaralo pa me je, da sem poleg čudovitih in razkošnih hiš ter že kar pretirano urejenih parkov na javnih in zasebnih površinah videl tudi mnogo bolj žalostno podobo, ki jo marsikje pokaže breg onesnaženega Ontarijskega jezera. Zato tudi ni kopalcev. Kjer prebivajo ljudje, so površine skorajda sterilno čiste, medtem ko je drugje podoba katastrofalno žalostna. Kadavri in okostja živali med obilico človekovih odpadkov. Industrija je v velikem razmahu, s tem tudi onesnaževanje in uničevanje narave. Ljudje skrbijo za zunanji videz, medtem ko živali plačujejo davek v svojem peklu, ki jim ga je povzročil sodobni potrošniški človek.«

V Kanadi je Hajni Blagne povsem po naključju čisto od blizu opazoval policijski lov in aretacijo ubežnika v predmestju Mississauge. Podoben prizor v središču Toronta pa je bil k sreči le del snemanja akcijskega filma.

Plus: prijazni ljudje, nBaravne znamenitosti


Minus: onesnaženost Ontarijskega jezera

Šoping: ulice Yonge Street, Bloor Street West, Yorkville Avenue, Queen Street West in Opulent Bloor Street West, kjer so tudi trgovine najbolj znanih znamk. Za nakup spominkov je primerna kitajska četrt ali pa St. Jacobs Market, kjer živijo amiši. Največje nakupovalno središče v Torontu je Eaton Centre, kjer se dobi vse.


 

 

Deli s prijatelji