PREMIERA

FOTO: Bila sva mlada oba je resnična zgodba

Objavljeno 09. september 2013 13.56 | Posodobljeno 09. september 2013 13.56 | Piše: Polona Pirc

V ljubljanskih Križankah premiera prvega narodno-zabavnega muzikala na svetu.

Foto: Polona Pirc

V ljubljanskih Križankah se je v soboto zvečer razlegala za to prizorišče malce neobičajna glasba. V prestolnici se je na uradni premieri predstavil prvi muzikal na narodno-zabavno glasbo bratov Avsenik z naslovom Bila sva mlada oba.

Kako je nastal, nam je povedal strokovni sodelavec ekipe Borut Veselko. »Osnovna ideja o dveh parih, ki ju spremljamo na odru, je nastala na podlagi resnične zgodbe gospe in gospoda, ki sta živela nekje na Notranjskem in se kot mlada zaljubila, a ju je življenje razdvojilo. V 70. letih sta se oba odselila čez lužo, nato pa se po dolgih letih, oba že vdovca in z odraslimi otroki, ponovno srečala in končno poročila. To je bila zgodbica o ljubezni, ki je tako nežna, da je kar klicala po tem, da bi bila zapisana kot knjiga ali bila uprizorjena na odru,« se je žareče vživel Veselko, ki je glavna junaka resnične zgodbe osebno spoznal. Avtor zgodbe muzikala nastopa pod psevdonimom, prav tako si nista želela biti razkrita glavna junaka, čeprav živita v Kaliforniji. Veselko upa, da ju bodo nekoč vendarle lahko predstavili javnosti, ker je njuna zgodba resnično lepa, saj se ne posreči ravno mnogim po 25 letih najti svoje prve ljubezni in nato srečno živeti skupaj.

Kako so prišli do Avsenikove glasbe? »Njihove pesmi, ki jih je skoraj tisoč, so polne ljubezni, romantike, vsakdanjih zgodb, tako da jih sploh ni problem vključiti v kakršno koli zgodbico, vsebina pa je pravzaprav kar klicala po tem, da se enkrat uprizori tudi na odru. Vse skupaj je nekako kolaž nekih srečnih naključij in, najbrž, tudi prave priložnosti. To je prvi muzikal na svetu, narejen na narodno-zabavno glasbo in nekaj narediti prvi je tudi velika vzpodbuda,« razloži. Med najbolj zaslužnimi za ta zanimiv in drugačen muzikal je producent David Rjazancev, ki je vanj vložil precej truda in tudi denarja.

Strokovni sodelavec ekipe Borut Veselko o mladih zaljubljencih

Najmlajšo igralko, oziroma kar štiri deklice, stare sedem in osem let, so našli na avdiciji. »Štiri zato, da se menjujejo, pa tudi pri otrocih se hitro pojavi kakšna viroza in sta tako na vsaki predstavi prisotni dve,« pove Veselko.

Vsi nastopajoči so svoja besedila dodobra spremenili, tako da so zdaj res njihovi, kar se seveda čuti, saj odigrajo res doživeto, ljudje pa radi gledajo igralce, ki na odru uživajo. Avsenikovo glasbo izvrstno izvaja ansambel Gregorji v živo, plesne vložke pa so zaupali plesalcem skupine Artifex.

Odziv občinstva je bil zelo pozitiven, pričakujejo pa, da bodo predstavo gledale vse generacije – starejši morda iz nostalgije po Avsenikovi glasbi, mlajšim se zdi zabavna, srednja generacija pa se bo najbrž čudila, kako ta glasba na odru, v igri deluje povsem drugače. »Še nikogar nisem srečal, ki nad glasbo v predstavi ne bi bil ali prevzet ali pozitivno presenečen,« je sklenil Borut Veselko.

Deli s prijatelji