TRADICIJA

Festival Mladi levi praznuje deseto obletnico

Objavljeno 20. avgust 2014 15.00 | Posodobljeno 20. avgust 2014 15.01 | Piše: Andrej Predin

Med 23. in 31. avgustom bo prestolnica gostila enega pomembnejših mednarodnih umetniških festivalov pri nas.

Katarina Stegnar: Dvojna igra. Foto: Jon Aleksander Krančan

Prihajajočo soboto 23. avgusta se bo začel festival Mladi levi, ki nam bo do konca avgusta postregel z vrsto zanimivih prireditev, v katerih organizatorji prepoznajo skupni imenovalec odpiranja vrat utopijam prihodnosti. Gre za odziv na trenutno stanje v družbi, ko si ljudje lažje predstavljamo konec sveta kot spremembo ureditve. Če izhajamo iz te misli, se ponuja sklep, da je resničnost manj verjetna od fikcije. »Pretežno dokumentarno gledališče letošnjega programa zaznamujeta intimizem, branje zgodovine, sedanjosti in prihodnosti skozi osebne zgodbe, skozi človeka. Vendar kljub včasih ne najlepši sliki preteklosti in sedanjosti program ne seva strahu, defetizma ali žalosti. Prav nasprotno, prežet je s humanizmom in humorjem, univerzalnim orodjem vzpostavljanja distance in poguma za naprej,« v predstavitvi festivala pojasnjuje organizator.


Poziv obiskovalcem

»Kot umetniki s svojimi strategijami iščejo poti do pravičnejšega in bolj vzdržnega sveta, si tudi v produkcijski ekipi Bunkerja prizadevamo, da bi umetnost, ki jo ponujamo, ostala dostopna vsem. Vendar pozivamo k solidarnosti: festival ostaja za občinstvo brezplačen, a naj vsak prispeva po svojih zmožnostih. Zbrali smo denar, da se festival izvede, občinstvo pa prosimo, naj nam s prispevki pomaga, da bo lahko tudi v prihodnje brezplačen.«

 

Letos bo potekal na šestih prizoriščih v Ljubljani: v Stari mestni elektrarni, ki je sinonim za Mlade leve, v Dijaškem domu Tabor, Gledališču Glej, Klubu Gromka, na Prešernovem trgu in v Kavarni Sem. Vrsta mednarodno uveljavljenih ustvarjalcev se nam bo predstavila z različnimi uprizoritvami, delavnicami in inštalacijami. Slovenski umetniki se bodo tokrat predstavili s tremi uprizoritvami, Katarina Stegnar z Dvojno igro, Betontanc s Pisto sveta in tehnoburlesko Tatovi podob. Predvajali bodo tudi projekcije dveh dokumentarnih filmov. Arna's Children Juliana Mer-Khamisa govori o moči in hkratni nemoči kulturnega odpora, The Moskow Trials Mila Raua pa o uprizorjenem procesu, ki ga je pripravil kot alternativno sojenje Pussy Riot. »Letos gostimo dva projekta v javnem prostoru: danski kolektiv hello!earth se bo na Taboru poigral z ulicami prek raziskave lokalnih izzivov, potreb in sanj. Projekt Mariana Pensottija Sometime I think I can see you pa bo ulice Ljubljane spremenil v snov za štiri pisce, ki bodo sproti zapisovali svoja opažanja in komentarje, ti pa se bodo projicirali na zaslone.« Omeniti velja tudi predavanje in okroglo mizo Pasti participatornosti v umetnosti ter začetek projekta Igrišče za gledališče, v katerem bo šest umetnikov sodelovalo z dvajsetimi šolami, in seveda sodelovanje s plesnimi delavnicami Vibra. Podrobnejši program festivala Mladi levi najdemo na spletnem naslovu www.bunker.si.

Priljubljeno odprtje bo letos prvič na parkirišču ob elektrarni, saj bomo slavili desetletnico sodelovanja festivala in omenjenega prizorišča, ki je postalo izstopajoč del ljubljanske umetniške scene. »Bunker bo skupaj s prostovoljkami Dnevnega centra aktivnosti za starejše in kuharjem Boštjanom Napotnikom napekel kruh za tisoč ljudi, obiskovalce pa vabimo, da prinesete čim bolj raznolike namaze po svojem okusu.«

Deli s prijatelji