NAPOVED

Enci benci za otroke in 
tiste, ki to še znajo biti

Objavljeno 10. maj 2015 09.48 | Posodobljeno 10. maj 2015 16.48 | Piše: Andrej Predin

V Cankarjevem domu je bila 9. maja glasbeno-gledališka premiera Enci benci Katalenci.

Glasbeno-gledališko predstavo je režirala Ivana Djilas. Foto: Ivian Kan Mujezinović

Konec aprila je pri založbi Pivec izšel album skupine Katalena z naslovom Enci benci Katalenci. To je njihova prva izdaja po štirih letih in skupno šesti album zasedbe, ki spada med naše najbolj uspešne in inovativne glasbene kolektive, ki že 14 let združuje ljudsko glasbo z urbanimi oblikami, kot so rock, blues in jazz.

Katalena je že v preteklosti vedno znova presenečala z glasbenimi izdajami, ki so iskale navdih v različnih nišah slovenskega glasbeno-kulturnega izročila. Tokrat so nam postregli s ploščo, ki je v osnovi namenjena otrokom, saj idejno temelji na izštevankah. Izhodišče izdaje, kar ne nazadnje razkriva tudi naslov albuma, je priljubljena knjiga Enci benci na kamenci. »Ideja o albumu za otroke je pri nas zorela že kar nekaj let, da pa bi za osnovo vzeli izštevanke, zbrane v zbirki Enci benci na kamenci, v resnici ni zraslo na našem zelniku,« nam je zaupal vodja Katalene Boštjan Narat. »Naša prijateljica in režiserka Ivana Djilas, ki tudi režira predstavo Enci benci Katalenci, ta bo premiero doživela v soboto, 9. maja, v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma, je konkretizirala naše abstraktne ideje, od tistega trenutka pa so zadeve stekle tako rekoč same od sebe.«

Album se je dokončno izostril oktobra lani, ko se je skupina zbrala v Halozah na podaljšanem kreativnem vikendu. Tam je nastala tudi večina materiala za ploščo. Boštjan nam je povedal, da jih je kar nekaj časa mučilo vprašanje, ali bodo izštevanke dovolj, da bi vzdržale skozi celotni album. »Zdelo se nam je, da jih moramo dopolniti z neko zgodbo, z nekim likom, ki bi ploščo tudi vsebinsko nadgradil. Ko pa so začeli nastajati komadi, so naše skrbi bledele in v končni fazi povsem zbledele. Verjetno je neki moment otroškosti ključen za kakršno koli ustvarjalno početje. Glasba tu seveda ni nobena izjema, hkrati pa otroškost ne izključuje resnosti. Če jo razumemo tako, se kaj kmalu znajdemo v logiki tistih, ki te, potem ko jim na njihovo vprašanje 'Kaj počneš?' odgovoriš, da si glasbenik, najprej začudeno pogledajo, potem pa rečejo nekaj temu podobnega: 'Okej. Ampak kaj pa delaš?'«

Omenjeni nastop, ki se bo začel ob 17. uri v Linhartovi dvorani, bi najbolje označili za glasbeno gledališče, kjer je glasba sicer v ospredju, istočasno pa imamo opraviti z vrsto gledaliških elementov: za scenografijo je poskrbel Gregor Lorenci, za kostume pa Jelena Proković. »To bo glasbeno-gledališki dogodek za otroke in tiste, ki to še znajo biti,« je odlično povzel Narat, ki ga poznamo tudi po vrsti uspešnih solo projektov in glasbenih sodelovanj. Ne nazadnje to velja za vse člane skupine Katalena. »Člani skupine v takšnih in drugačnih kreativnih navezah počnemo zelo različne stvari. Gledaliških predstav, pod katere se je kot avtor glasbe podpisal Boštjan Gombač, itak ne znam prešteti, precej sta jih v tem obdobju soustvarila tudi Polona Janežič in Tibor Mihelič Syed, Vesna je nadaljevala svojo tango zgodbo, Robert pa se je prelevil v multibend bobnarja. Sam sem v tem času izdal knjigo esejev in v sodelovanju s Polono svojo drugo kantavtorsko ploščo, z Boštjanom pa sva soustvarila album Od daleč Nece Falk. Če dodamo še (Z)godbe ob Kataleni, ki so zaznamovale našo dvanajsto obletnico, Tiborjeve The Puzzled ... Ne vem, po mojem sem pozabil še ogromno zadev.«

Nastopu v Cankarjevem domu bo sledil koncert na festivalu Druga godba, v okviru katere bodo Enci benci Katalenci predstavili tudi v obliki klasičnega koncerta 30. maja v Kinu Šiška.

Deli s prijatelji