PLESNI KORAKI

Drzna in kompleksna predstava

Objavljeno 25. maj 2015 00.00 | Posodobljeno 25. maj 2015 00.00 | Piše: Andrej Predin
Ključne besede: EnKnapGroup

Mednarodna plesna skupina EnKnapGroup predstavlja slovensko predpremiero svoje najnovejše produkcije Fobija. Prva uprizoritev bo v četrtek v CK Španski borci v Ljubljani. Sledila bo turneja po Nizozemskem, predstava pa bo na ogled še v Nemčiji in Južni Koreji.

V četrtek ob 20. uri bo v ljubljanskem CK Španski borci slovenska premiera obsežne produkcije Fobija, ki združuje mednarodno plesno skupino EnKnapGroup in odmevno nizozemsko plesno zasedbo Club Guy & Roni z izraelskima koreografoma Guyem Weizmanom in Roni Haver ter svetovno znano tolkalno zasedbo Slagwerk Den Haag iz Nizozemske. Koreografa je k sodelovanju povabil umetniški vodja EnKnapGroupa in Centra kulture Španski borci Iztok Kovač. »Z Roni sva njegovo delo spremljala vrsto let, ko sva bila mlajša, pa sva bila celo na avdicijah za njegovo skupino,« nam je zaupal Guy Weizman. »Znova smo se srečali v Nemčiji, kjer je bil Iztok gostujoči koreograf in je pripravljal predstavo, midva z Roni pa sva bila rezidenčna koreografa. Pogovarjali smo se, dobili smo navdih in Iztok je predlagal sodelovanje. In ker z Roni zelo ceniva njegovo delo, sva izziv sprejela.«

Predstava Fobija temelji na besedilu Alberta Camusa Niti žrtve niti krvniki, ki je bilo objavljeno leta 1946 v odporniškem časniku Combat, ki ga je francoski pisatelj pomagal urejati med nacistično okupacijo. Avtorji predstave so zaupali, da igra osrednjo vsebinsko vlogo preseganje ideološkega fanatizma, tako levega kot desnega. Gre za kompleksno uprizoritev, ki s pomočjo plesa, gledališča in žive glasbe spoznava ter raziskuje mehanizme strahu. Za glasbo bo poskrbela svetovno znana nizozemska zasedba Slagwerk Den Haag, s katero je Club Guy & Roni v preteklosti že večkrat uspešno sodeloval. »Najbolj vznemirjujoč trenutek v nastajanju predstave je bil zame takrat, ko sta se zasedbi prvič srečali. V prvih tednih teoretskega in fizičnega raziskovanja smo ugotovili, da si delita strahove o globalnih in zasebnih zadevah. Strah je seveda univerzalen, če to upoštevamo, gre za pomirjujočo misel, saj v njem nismo nikoli sami.«

Po slovenski predpremieri in reprizi v CK Španski borci 21. in 22. maja bo produkcija 20. avgusta stala na odru nizozemskega festivala uprizoritvenih umetnosti Noorderzon, ki ga vsako leto obišče skoraj 150.000 ljudi. Jeseni bosta sledila obsežna turneja po Nizozemskem in septembrsko gostovanje v Nemčiji, oktobra pa bodo umetniki odpotovali v Seul, kjer se bodo udeležili festivala SIDance. 

Deli s prijatelji