SEJEM KNJIG

Blago in čipke za knjižne ilustracije

Objavljeno 26. marec 2012 13.32 | Posodobljeno 26. marec 2012 13.32 | Piše: Tatjana Pregl Kobe

Od klasičnih do šiviljskih ter elektronskih knjig na sejmu v Bologni.

Likovna kritičarka Maruša Avguštin in Lila Prap na razstavnem prostoru Mladinske knjige Založbe (foto: Tatjana Pregl Kobe).

Čeprav je na največjem mednarodnem, tokrat že 49. sejmu knjig za otroke v Bologni kot običajno veliko kiča, pa nekatere knjige še puščajo čudovito poetiko, ki daje prostor otrokovi domišljiji. Mednarodna razstava izbranih ilustracij z vsega sveta je tokrat (med 19. in 22. marcem) ponudila nekaj novosti, med njimi so izstopale podobe, stkane iz izrezljanih predlog, za nekatere ilustracije so celo uporabili blago in čipke kot material ali so bile videti kot šiviljski izdelek (ilustracije so dejansko šivane na blago). Očitno je, da založniki povsod po svetu iščejo nove možnosti za tiskanje klasičnih knjig. Posebna pozornost na letošnjem sejmu je bila namenjena tudi založniškim gibanjem, ki se ukvarjajo z izdajanjem elektronskih knjig.

Prav posebej so izpostavili nagrajene knjige. Žirijo, ki je imela kot vedno težko delo pri odločitvah za izbiro iz skoraj nepreglednega števila knjižnih novosti, so predstavljali ugledni strokovnjaki: predsednik žirije je bil italijanski zgodovinar otroške književnosti Antonio Faeti, sodelovala sta še ameriška strokovnjakinja Julie Danielson in Raymond Stoffel, dolgoletni urednik Gallimard Jeunesse. Glavna nagrada med pripovednimi deli je pripadla belgijski avtorski knjigi Le secret d’Orbœ pisatelja in ilustratorja Françoisa Placea, v kategoriji stvarnih knjig poljski pisateljici Anni Czerwiński Rydel za Wszystko gra z ilustracijami Marte Ignerske, v kategoriji novih obzorij mehiškemu pisatelju Joséju Manuelu Mateu in ilustratorju Javierju Martínezu Pedru za knjigo Migrar. Nagrado za najboljši prvenec je dobilo delo libanonske pisateljice Nadine R. L. Touma Dar onboz z ilustracijami Lare Assouad Khoury. Letošnjo novost nagrado bologna ragazzi digital za najboljšo digitalno inovacijo so med 252 deli 179 založb iz 25 držav dodelili francoski založbi eToiles Editions za delo Stéphana Kiehla Dans Mon Reve.

Na največjem sejmu knjig za otroke v Bologni je svojo produkcijo razstavljalo okoli 1200 založb iz 66 držav; predstavila se je tudi Slovenija. Javna agencija za knjigo je pripravila katalog v angleščini s predstavitvijo slovenskih avtorjev. Sicer pa je kot vedno bila s svojimi knjigami navzoča Mladinska knjiga Založba, svoj razstavni prostor je opremila z liki pisateljice in ilustratorke Lile Prap iz njene zadnje knjige Mačji zakaji. Poleg njenih mednarodno že uveljavljenih del je posebno mesto dobila interaktivna slikanica oziroma aplikacija za ipad, ki je nastala na osnovi njene knjige 1001 pravljica. Na svojem sejemskem prostoru je slovenska založba Morfem premišljeno razstavila 16 izbranih knjig v slovenskem in v angleškem jeziku, vsako posebej pa tudi na velikih plakatih, o tej produkciji pa je v uredništvu Helene Kraljič izšel tudi katalog v angleščini. S svojo umirjeno urejeno estetsko postavitvijo je ta razstavni prostor prav izstopal v nepregledni množici pisanih knjižnih stojnic v Bologni.

Deli s prijatelji