V SPOMIN

»Američani imajo Beyonce in Jacksona, mi Slavka Avsenika«

Objavljeno 03. julij 2015 16.07 | Posodobljeno 03. julij 2015 16.09 | Piše: T. L.

Jožeta Potrebuješa moti, da niso zmogli Avseniku dati Prešernove ali še kakšne druge nagrade.

Vedno s prepoznavnim nasmeškom na obrazu.

Smrt Slavka Avsenika je zaznamovala četrtkovo popoldne in večer. Na spletnih omrežjih so začeli deževati prvi odzivi, Blaž Švab (Modrijani) pa je v oddaji 24ur zvečer na Pop TV povedal, da je največja zapuščina Avsenikov, da so ustvarili značilno glasbo. Da je narodnozabavna glasba moderna glasba, ki je nastala skupaj z rokenrolom, Avseniki pa so bili po prodaji vstopnic v Nemčiji konkurenčni legendam, kot so Rolling Stonesi.

Pogreb v torek

Velikana narodnozabavne glasbe Slavka Avsenika bodo v torek, 7. julija, pokopali v Begunjah na Gorenjskem. Od Avsenika se bodo lahko žalujoči poslovili od 9. ure dalje na domu v Begunjah, kjer bo mogoč tudi vpis v žalno knjigo. Ob 16. uri bo v begunjski cerkvi potekala žalna maša, uro za tem bo žalna slovesnost, ki ji bo sledil pogreb.

Avsenikov sin Slavko Avsenik mlajši je za STA sporočil še, da bo pogreb odprt za širšo javnost.

Predsednik države Borut Pahor je ob smrti Slavka Avsenika družini družini Avsenik izrazil sožalje in hvaležnost za njegovo neprecenljivo delo, so sporočili z njegovega urada.

Slavko Avsenik je skupaj z bratom Vilkom oral ledino na področju narodnozabavne glasbe. Napisala sta več kot 1000 skladb in veljata za največkrat izvajana slovenska avtorja po svetu. Ansambel bratov Avsenik je prodal 32 milijonov izvodov plošč, nastopil na več kot 10.000 koncertih, v 40 letih delovanja je prejel 31 zlatih, eno platinasto in eno diamantno ploščo.

STA

Dodal je: »Medtem ko imajo Američani Beyonce in Michaela Jacksona, imamo mi perfekcionista Slavka Avsenika.«

Jože Potrebuješ (Čuki) je prepričan, da se nam je Avsenikova glasba usidrala v DNK. »Ta glasba bo ostala in bo postala še večja.« Moti pa ga, da niso zmogli Avseniku dati Prešernove ali še kakšne druge nagrade. V prihodnosti ga bomo lahko postavili ob bok Plečniku, Prešernu, Vegi, Cankarju in podobnim, je prepričan. 

Alfi Nipič, ki je s Slavkom veliko nastopal, pravi, da se ga bo spominjal kot izrednega glasbenika, perfekcionista in virtuoza na harmoniki. Spominja se, da je bilo z njim fantastično delati, da pa je bil zahteven, da je pričakoval red in predanost na odru.
 
»V Evropi ni bilo televizijskega urednika, ki ne bi imel spoštljivega odnosa do Slavka Avsenika in njegovega ansambla.«
Deli s prijatelji