TOŽBA

Zaradi avtizma dobil 700 tisočakov

Objavljeno 16. januar 2013 23.15 | Posodobljeno 16. januar 2013 23.15 | Piše: U. S.

Po obveznem cepljenju je mali Američan dobil hudo poškodbo možganov.

Po cepljenju proti ošpicam, mumpsu in rdečkam je dobil hudo poškodbo možganov (foto: shutterstock.com).

Od zdaj naprej bo še več tudi slovenskih staršev imelo pomisleke pred (obveznim) cepljenjem otrok, zdravstvene oblasti pa bodo vse težje dopovedovale, da vakcine niso povezane z različnimi boleznimi. Ameriško sodišče je namreč staršem 10-letnega dečka, ki trdijo, da je po cepljenju proti ošpicam, mumpsu in rdečkam (OMR) zbolel za avtizmom, prisodilo več kot 700.000 evrov odškodnine.

Prejel je dva odmerka

Saeid in Parivaš Mojabi trdita, da je njun sin Ryan po cepljenju z vakcino proti prej omenjenim boleznim - prejel je dva odmerka, prvega decembra 2003, drugega maja leto pozneje - dobil hudo poškodbo možganov. V tožbi sta zapisala še, da so mu zdravniki diagnosticirali avtizem. Sodišče je zaslišalo tudi Ryanovo babico Paravaneh Šah-Mohammadi in teto Pooran Vahabi, ki sta povedali, da je bil deček po prvem odmerku cepiva letargičen, na zvoke in ljudi okoli sebe se je komaj odzival, ni se mogel dvigniti pokonci.

Ameriška odločitev, ki sicer vakcini ne pripisuje krivde za otrokovo nezmožnost, je voda na mlin tistim, ki nasprotujejo cepljenju (s tem cepivom) in se po robu postavljajo večini zdravnikov, ki zatrjujejo, da so cepiva varna. Odločitev sodišča je tudi v nasprotju z ameriško vlado, ki določa program cepljenja. Čeprav sodišče v vsakem primeru posebej odloča o upravičenosti do odškodnine in njenem znesku, s prstom ne pokaže na krivca, v Ryanovem primeru ameriško ministrstvo za zdravje. Znesek prisojene odškodnine upošteva izgubo dohodkov v prihodnosti, saj otrok ne bo mogel delati.

Pravico iskali že leta 2006

Družina Mojabi iz kalifornijskega San Joseja je pravico leta 2006 iskala na ameriškem zveznem prizivnem sodišču. Po nacionalnem programu cepljenja, v katerem so predvidene tudi odškodnine ob poškodbah pri vakcinaciji, lahko starši od ameriške vlade zahtevajo odškodnino za poškodbe ali smrti, ki naj bi jih povzročilo obvezno cepljenje v otroštvu.

Število avtistov se iz leta v leto povečuje. Čeprav je znana britanska medicinska revija Lancet leta 2010 zapisala, da med avtizmom in omenjenim cepivom ni povezave, je javnost nezaupljiva. Zdravstvene oblasti trdijo, da gre vse več odkritih primerov motenj avtističnega spektra (najbolj znana sta avtizem in aspergerjev sindrom) pripisati boljši diagnostiki in okoljskim dejavnikom in ne omenjenemu cepivu. Pred meseci je italijansko sodišče staršem, ki so trdili, da je sin po cepljenju proti OMR zbolel za avtizmom, prisodilo 170.000 evrov odškodnine.

Deli s prijatelji