REM

Zakaj doživimo spalno paralizo telesa?

Objavljeno 24. januar 2015 22.03 | Posodobljeno 24. januar 2015 22.06 | Piše: Ma. F.

Pri spalni paralizi je človek buden, mišice pa so paralizirane.

Če v sanjah ne najdete poti domov, se vprašajte, na katerem področju življenja ste se v imenu dajanja prednosti nečemu ali nekomu odpovedali sebi, svoji pravi naravi, ter zanemarili sebe in svoje potrebe.

Spalna paraliza se zgodi v REM-fazi spanja, oseba, ki jo doživi, pa se kljub budnosti ne more premikati. REM običajno traja od 5 do 15 minut minut in se pojavlja na vsakih 90 minut spanja. V tej fazi ljudje običajno sanjamo. Pri spalni paralizi je človek buden, mišice pa so paralizirane.

Nekaterim ljudem (gre za majhen delež) pa se zgodi tudi, da poleg paralize občutijo, kot da je v prostoru neka pojava, ki pritiska na njihove prsi. Znanstveniki z univerze v Kaliforniji to pojasnjujejo z motnjo v predelu možganov, kjer se nevrološko nahaja 'jaz'.

Ko se oseba nenadoma prebudi v REM-fazi, so udi začasno paralizirani, kar povzroči motnjo, ki se kaže v haluciniranju. Kot pojasnjuje nevroznanstvenik Baland Jalal z omenjene univerze, je videnje pojave ali 'duha' lahko rezultat delovanja možganov, ki želijo projicirati lastno telo v halucinirano.

V fazi REM so mišice najdejavnejše, bitje srca je hitrejše, spremeni pa se tudi dihanje. V tej fazi je človeka najtežje zbuditi. V tem času spanja tudi največ sanjamo.

Faza predstavlja 20 do 25 odstotkov časa celotnega spanja odrasle osebe, pri novorojenčkih pa več kot 80 odstotkov.

 

Deli s prijatelji