KIP BUDE

Za umetnost dolgih 
šest let pobijal hrošče

Objavljeno 07. april 2017 11.15 | Posodobljeno 07. april 2017 11.16 | Piše: A. P.

Japonec iz 20.000 hroščev ustvaril poldrugi meter visok kip Bude. Po umetnikovi smrti je stvaritev razstavljena v mestni hiši v Itakuri.

Buda iz 20.000 hroščev.

Japonski umetnik Yoneji Inamura je dolgih šest let zbiral hrošče različnih vrst, dokler jih ni nabral 20.000 in začel iz njih sestavljati 152 centimetrov visok kip Bude. Ni povsem jasno, kako točno je hrošče ulovil oziroma kako se je do njih dokopal. Nekateri pravijo, da je čez dan delal na lokalni železniški progi v domači Itakuri. Med delom naj bi opazil, da rogovi hrošča rogača spominjajo na prste velikega Bude. Po neki drugi razlagi naj bi pomagal lokalnim otrokom zbirati hrošče in tako tudi sam postal obseden z njimi. Ne nazadnje je živel na podeželju, kjer je bil obkrožen z najrazličnejšimi žuželkami, med njimi številnimi vrstami živopisanih in velikih hroščev. Večino svojega časa je posvečal prav njim.

Inamura ni bil profesionalni umetnik z ustrezno izobrazbo. Zamisel, da bi ustvarjal iz hroščev, se mu je porodila leta 1970. Najprej je izdelal leseni kip samuraja in ga prekril s 5000 hrošči različnih vrst. Vzelo mu je 10 mesecev, da je iz žuželk izdelal unikatni oklep, rezultat pa je bil osupljiv. Zaradi tega kipa je postal prepoznaven, vendar je večino ljudi njegova stvaritev odbijala. Našli so se posamezniki, ki so ga občudovali, v glavnem pa so ga obsojali, ker je pobil toliko živih bitij za svojo umetnost. Ti očitki so ga pretresli, zato se je odločil, da bo svoje stališče podkrepil s tem, da jih bo pobil še veliko več. Leta 1972 je začel ustvarjati svoje najbolj prepoznavno delo, že omenjeni kip Bude. »Oblikoval sem jih v budistični kip, to bo istočasno tudi spomenik hroščem,« je takrat pojasnil Inamura.

Šest let jih je vsak dan zbiral in njegova umetnina je rasla. Ko je bila končana, je pritegnila veliko pozornosti, ljudje iz celotne Japonske so potovali do njegovega doma, da bi ga spoznali. No, sčasoma so nanj pozabili. Šele pred dvema letoma ga je znova odkril direktor umetniškega muzeja v Tokiu, ko je iskal zanimiva dela za razstavo. Kip je zdaj razstavljen v mestni hiši v Itakuri. Inamura je v začetku leta umrl v starosti 98 let. Danes ga primerjajo celo z Damienom Hirstom, ki je leta 2009 pretresel javnost s stvaritvijo, ko je na tisoče žuželk ujel v lepljivo barvo. 

Deli s prijatelji