ODPADKI

Z iztrebki bomo osvajali vesolje

Objavljeno 29. november 2014 09.30 | Posodobljeno 29. november 2014 09.30 | Piše: A. P.
Ključne besede: drek vesolje

Z zbiranjem drekcev bi se astronavti lahko vrnili na Zemljo.

Prvi korak k naseljevanju vesolja se bliskovito bliža.

Ameriška vesoljska agencija Nasa naj bi kmalu začela uporabljati rakete, ki jih bodo poganjali iztrebki. Gre za sistem ponovne uporabe človeških iztrebkov, ki bi se nabirali na Luninem baznem taboru. Z zbiranjem drekcev bi lahko astronavti nabrali dovolj energije, da bi se lahko vrnili na Zemljo.

Trenutno se človeški izločki zbirajo, nato pa jih pošljejo nazaj proti Zemlji, da izgorijo ob vstopu v atmosfero. Novi sistem se je začel razvijati leta 2006, ko je Nasa naredila prve načrte, kako zgraditi bazo na površini Lune med letoma 2019 in 2024. Eden izmed ciljev je bil, kako zmanjšati težo vesoljskega plovila, ki bo zapustilo naš planet. Doslej iztrebkov niso uporabljali, da bi jih puščali na Luni, pa ni opcija. »Poskušamo ugotoviti, koliko metana lahko proizvedejo odvečna hrana, embalaža hrane in človeški iztrebki,« je pojasnil profesor agrikulture in biološkega inženiringa Pratap Pulamanapalil. »Zanima nas, ali lahko proizvedemo dovolj goriva za izstrelitev rakete, da nam ni treba odpadkov nositi nazaj na Zemljo. Z metanom lahko izstrelimo raketo, prav tako ga lahko dovolj proizvedemo na Luni.«

Profesor je ugotovil, da lahko proizvede 290 litrov metana na dan. Uporablja anaerobno razgradnjo, ki pobije vse patogene v človeških iztrebkih ter ustvari bioplin – mešanico metana in ogljikovega dioksida. Na Zemlji bi lahko enak sistem koristili za ogrevanje, ustvarjanje električne energije in za prevoz. Še več, v tem procesu nastane veliko vode, ki bi jo bilo mogoče ločiti na vodik in kisik za dihanje.

Deli s prijatelji