ŽIVLJENJE IN SMRT

VIDEO: Znanstveniki na pragu novega odkritja: oživljajo mrtve

Objavljeno 07. november 2013 20.27 | Posodobljeno 07. november 2013 20.27 | Piše: P. J.

Čeprav srce ne bije več, lahko menda telo ostane živo še nekaj časa.

Američan Zack Conrad je 3. junija 2012 pri 36 letih (skoraj) umrl. Kot vsako nedeljo je vozil kolo. V nekem trenutku je ugotovil, da je nekaj narobe, zato je sestopil s kolesa, nato se je onesvestil. Njegovo srce se je ustavilo, prenehal je dihati. Doživel je srčni infarkt.

Po podatkih BBC v ZDA vsako leto zaradi srčnega infarkta umre okoli 300 tisoč ljudi. Od tistih, ki jim uspe priti do bolnišnice, premine med 85 in 90 odstotki ljudi.

V umetni komi

Zacka so reševalci hitro prepeljali v lokalno bolnišnico, kjer je medicinska ekipa odločila, da nikakor ni tipična žrtev srčnega infarkta in da ga lahko z vztrajnim oživljanjem obdržijo pri življenju. Njegova žena, ki je slišala za univerzitetni center v Pensilvaniji, kjer izvajajo različne načine oživljanja, je vztrajala, da ga takoj premestijo tja. Na kliniki je zdravnik Benjamin Abbela priporočil 24-urni tretma hlajenja, saj naj bi ta postopek upočasnil vnetja in presnovo. Conrad je nato bil nekaj dni v umetni komi, prejemal je posebno poinfarktno terapijo. Zack je preživel in si popolnoma opomogel. S primerom, kot je Conradov, so zdravniki in raziskovalci korak bliže k ustavitvi in upočasnjevanju procesa umiranja.

Bolj ali manj mrtvi

»Mogoče je, če bi ostal v lokalni bolnišnici, da bi ozdravel, ampak tega ne morem vedeti. Srečen sem, da nisem bil jaz tisti, ki je imel zadevo pod nadzorom,« je dogajanje komentiral Conrad. Sam Parnia, ki velja za enega izmed vodilnih strokovnjakov na tem področju, je razložil, da tisti, ki so pravkar umrli, še nimajo nujno nepovratno poškodovanih možganov. Za pravo smrt gre takrat, ko nastopita pristna in možganska smrt hkrati. Nove tehnologije in novo znanje pa omogočajo, da so reševanja natančnejša. Mnogi znanstveniki so tako prepričani, da je smrt bolj podobna neki lestvici, ki nastopi postopno, kot pa enkratnemu dogodku. Menijo namreč, da smrt ne nastopi le enkrat. Četudi srce preneha biti, lahko telo ostane živo še nekaj ur, nekateri deli celo več dni. Na tem področju omenjajo, da gre za razlikovanje tistih, ki so rahlo mrtvi, in drugih, ki so zelo mrtvi zaradi pomanjkanja dobrih pogojev, ki bi jih lahko dlje ohranili pri življenju.

Oživljali so jo šest ur

Do podobnega primera naj bi prišlo leta 2011 tudi na Japonskem, kjer se je neka ženska poskušala ubiti. Zaužila je stekleničko uspaval, naslednje jutro, ko so jo našli, je bila temperatura njenega telesa 20 stopinj, ženska ni dihala in ni imela pulza. Poskušali so jo oživiti, a zdravnikom na začetku ni uspelo. Namesto da bi jo poslali v mrtvašnico, so jo priključili na aparature, ki izvajajo dihanje in bitje srca. Aparature, na katere je bila priključena, predstavljajo običajno opremo na klinikah, nekaj ur kasneje pa je njeno srce spet začelo biti. Ženska je bila na aparature priklopljena šest ur, čez sedem dni pa je zapustila bolnišnico. Danes je zdrava in ima otroka.

Deli s prijatelji