KRALJESTVO ŠKRATOV

VIDEO: Stotnija pritlikavih navdušuje turiste

Objavljeno 29. september 2012 11.18 | Posodobljeno 29. september 2012 11.18 | Piše: Andrej Predin

Kraljestvo škratov zaposluje približno 100 pritlikavcev, ki dvakrat na dan nastopajo za turiste.

V kitajskem mestu Kunming, prestolnici province Yunnan, deluje nenavadni zabaviščni park, imenovan Kraljestvo škratov. Priljubljena turistična atrakcija dvomljivega slovesa je bila že večkrat na udaru zaščitnikov človekovih pravic, saj v zabavišču živijo izključno pritlikavci iz vseh kotičkov te azijske velesile. Gre za svojevrstno samozadostno komuno, ki z uprizarjanjem najrazličnejših točk služi skromne novce, ki jim omogočajo preživetje. Vodstvo učinkovito organiziranega kolektiva zavrača očitke, da gre za izkoriščanje in na pol suženjsko razmerje med bogatimi upravniki in revnimi nastopajočimi. Po zagotovilih vodstva so vasico ustanovili pritlikavci sami v želji, da bi se obranili diskriminacije in nadlegovanja običajnih ljudi.

Brez visokih

»Kot mali ljudje smo vajeni, da nas veliki ljudje izkoriščajo in potiskajo sem ter tja. Tukaj pa ni velikih ljudi, vse kar naredimo, ostane nam,« je pojasnil predstavnik zabavišča Fu Tien.

Osnovna zamisel Kraljestva škratov je preprosta. Pritlikavci so si izmislili pravljične like, oblečeni v živobarvne kostume uprizarjajo glasbeno-plesne točke, akrobacije in skupinske koreografije. Svoje hiške so oblikovali kot gobe in jih ustrezno okrasili. Ni pa dovolj, da ste pritlikavec, če se jim želite pridružiti. V višino ne smete presegati 123 centimetrov in morate biti starejši od 18 let.

Trenutno zaposlujejo približno 100 ljudi, ki so stari med 18 in 40 leti, imajo tudi svojega policista in gasilce. Upravnik ustanove Wu Wei je pojasnil, da jim v zameno za dva nastopa na dan ponudijo bivališče in 130 evrov plače na mesec, kar je v kitajskih razmerah znosen zaslužek.

»Ko sem o tem prvič slišal, sem si predstavljal nastop spak, kot so jih uprizarjali pred sto leti. Nič posebnega, plačaš vstopnino in opazuješ, kako nastopajo,« je po obisku strnil vtise eden izmed nasprotnikov Kraljestva škratov. »Delajo lahko kjer koli, to so invalidi, zato imajo svojo vas, da lahko živijo srečno življenje. V zunanjem svetu ne bi nihče zaposlil pritlikavca,« je argument enega izmed obiskovalcev, ki pozdravlja tovrstne ustanove.

Kitajska dvoličnost

Kljub temu ostaja odprto vprašanje, ali so tovrstne ureditve v skladu s človekovim dostojanstvom. Ne nazadnje je kitajska država, ki ne podpira združevanja manjšin, kaj šele, da bi jim dovolila tovrstno institucionalno ureditev. Verjetnost, da so jim v tem primeru oblasti pogledale skozi prste, je zelo majhna. Nedvomno prinaša zabavišče pošten zaslužek tudi v žepe lokalnih veljakov. Ne nazadnje je turbokapitalizem na Kitajskem nenasiten zmaj, ki melje vse pred seboj in ne pozna nikakršnih omejitev.

Zgodbe z nesrečami v rudniki so tako pogoste, da nas sploh ne ganejo več. Bolj smo dovzetni za podobna izkoriščanja in mučenja živali, ki v živalskih vrtovih in cirkusih prestajajo grozljive muke. Trenutno je velikih kritik deležen živalski vrt Xiang Jiang v Kantonu, kjer ustanavljajo živalski orkester, v katerem pavijan igra flavto, šimpanz činele, sloni velike bobne in zvončke, na basu pa je nilski konj. Upravniki vrta pričakujejo, da jim bo orkester povečal obisk, ne razmišljajo pa o posledicah, ki jih tovrstna dresura pušča na živalih.

Deli s prijatelji