SELFI

VIDEO: Nagrada za naj fotko s truplom

Objavljeno 19. avgust 2015 22.49 | Posodobljeno 19. avgust 2015 22.51 | Piše: E. B.

Rusko družabno omrežje nagovarja k fotografiranju s trupli.

Morbidno in nemoralno pa tudi kaznivo, opozarja ruska policija, ki preiskuje ozadje bizarnega spletnega tekmovanja: kdor posname najboljši selfi s truplom, lahko prejme denarno nagrado.

Ta naj bi znašala okoli 50 evrov, odziv pa naj bi bil neverjeten: bolesten oglas stoji na družabnem omrežju VKontake, ruski različici facebooka, ki vsak dan beleži okoli 70 milijonov uporabnikov. Navodila celo navajajo, da se morajo tekmovalci na fotografiji smehljati, kajti pokojni je zdaj na onem, boljšem svetu, poudarjajo, udeleženci, za zdaj ima spletna stran okoli 500 zvestih podpornikov, pa napotkom, po do zdaj objavljenem gradivu sodeč, zvesto sledijo. Posnetkov iz pogrebnih zavodov tako ne manjka, pozornost oblasti in medijev pa je pritegnila nedavna objava natečaja za najboljši selfi ob truplu 13-letnice, ki je umrla v prometni nesreči! Starši so v strahu pred obleganjem na hčerkinem pogrebu nemudoma zaprli krsto in udeležence obreda prosili, naj mobilne telefone pustijo doma.

Pred fotografiranjem soglasje svojcev

Administrator strani, ki so ga policisti že izsledili in ga zdaj obravnavajo po razpoložljivih zakonih glede spletnih objav, morbidno dejavnost zagrizeno zagovarja. »Želimo si spremeniti odnos ljudi do smrti,« je pojasnil Alfred Poljakov, 28-letni univerzitetni profesor iz Donecka, ki je nenavadno skupnost ustanovil pred enim mesecem. »Tekmovanja se lahko udeležijo samo polnoletni, pred vsakim fotografiranjem pa morajo svojci dati pisno soglasje. Gre za nekakšno slovo, drugačno žalovanje. Da lažje sprejmemo dejstvo, da smrt v resnici ne pomeni konca življenja, temveč začetek novega. In namesto da se vsi na pogrebu nacejajo z alkoholom, naj se raje fotografirajo, zmagajo na natečaju in denar namenijo svojcem, da prebrodijo morebitne krizne finančne čase!«

In seveda, takoj je opozoril tudi na običaj iz viktorijanske Anglije, ko je bilo uradno fotografiranje ob pokojniku običaj, s katerim so si ustvarili še zadnji spomin z ljubljeno osebo. »Pogrebov ne bi smela zaznamovati jokanje in obup, bolje se je posloviti z nasmehom!« je še prepričan Poljakov.

Deli s prijatelji