MORSKI BIK

VIDEO: Dvoglavost v svetu živali

Objavljeno 31. marec 2013 20.00 | Posodobljeno 31. marec 2013 20.00 | Piše: A. P.

Objavili so fotografije prvega primerka dvoglavega morskega bika.

Ameriški znanstveniki so potrdili odkritje prvega dvoglavega fetusa morskega bika (vrsta morskega psa Carcharhinus leucas) in celo objavili fotografije nenavadnega bitja. Morski pes z dvema glavama je bil ujet v Mehiškem zalivu, predali so ga univerzi v Michiganu. Leta 2011 ga je odkril ribič, ki je odprl maternico odraslega morskega psa. To je bilo približno eno leto po strahotnem izlitju nafte, vendar neposredna povezava z mutacijo ni bila dokazana.

Težave z gibanjem

Morski bik spada med redke vrste morskih psov, ki so znani po napadih na ljudi. Poleg tega so zelo priljubljeni med ribiči, ker se krčevito upirajo ulovu. »Najden primerek bi verjetno poginil po rojstvu. Telo je v oblikovanje dodatne glave vložilo toliko energije, da so preostali organi in udi podpovprečno razviti,« je povedal raziskovalec Michael Wagner.

Rentgenski posnetek je razkril, da je imel morski pes tudi dve ločeni srci in dva želodca. Tako imenovana večglavost v živalskem svetu ni posebno redka, vendar tovrstni organizmi večinoma hitro poginejo. Običajno imajo glave večglavih bitij svoje možgane, vendar si razdelijo nadzorovanje organov in udov, kako to poteka, pa se razlikuje od primera do primera. Po navadi imajo te živali hude težave z gibanjem, saj možgani tekmujejo, kdo bo prevzel nadzor. Največ primerov večglavosti poznamo pri nižje razvitih vretenčarjih, kot so kuščarji ali želve.

Deli s prijatelji