SANJE

Videl je zlato – v sanjah

Objavljeno 20. oktober 2013 12.24 | Posodobljeno 20. oktober 2013 12.24 | Piše: S. I.

Hindujski jogi je imel videnje zaklada, skritega pod razvalinami stare palače.

Zlato je v kriznih časih močno pridobilo vrednost. Foto: Reuters

Indijska vlada se je odločila poiskati zakopani zaklad. To niti ne bi bilo nič takšnega, če je k temu ne bi spodbudil ozaveščeni hindujski vaški modrec, ki je v sanjah »videl«, da je pod razvalinami nekdaj razkošne palače v vasi Daundia Khera v severnoindijski zvezni državi Utar Pradeš zakopanih tisoč ton zlata. Državni arheološki urad je v vas že poslal odpravo arheologov, ki bodo poskusili ugotoviti, ali jogijeve besede, pravzaprav sanje, držijo.

Skriti zaklad?

Lokalni jogi Svami Šoban Sarkar je o svojih sanjah oziroma zlatu, ki naj bi pripadalo lokalnemu vladarju iz 19. stoletja Rau Ramu Buksu Singhu, pisal kar indijski centralni banki. V pismu je zapisal, da si želi, da bi zlato končalo v vladnih rokah in pomagalo državi iz gospodarske krize.

»Jokal sem, ko sem ugotovil, da se bo Indija gospodarsko sesula,« je zaupal indijskemu časniku v angleškem jeziku Mail Today. Kakor pravi Sarkar, duh pokojnega vladarja tava po palači in prosi, da bi kdo našel njegovo zlato. »To je skriti zaklad za vso državo,« je prepričan jogi.

Enoletni uvoz zlata

A vsi hindujski duhovni voditelji niso tako navdušeni nad idejo, da bi zlato, ki leži v starih palačah in templjih, prišlo v indijske zvezne rezerve. Templji, v katerih se skriva skoraj polovica zlata, kolikor ga imajo Američani spravljenega v Fort Knoxu, centralni banki ne dovolijo, da bi pregledala njihove zakladnice.

Indijci v povprečju vsak dan kupijo okoli 2,3 tone zlata, kar ustreza teži manjšega slona, in česar ne dajo bogovom, shranijo zase. To pa državo drago stane, saj je v Indiji le malo rudnikov zlata. V zadnjem fiskalnem letu so uvozili za 40 milijard zlata, kar je pripomoglo k povečanju proračunskega primanjkljaja in spodkopalo vrednost rupije. Če se bodo Sarkarjeve sanje uresničile in bodo arheologi v Daundiji Kheri res našli tisoč ton zlata, bi to obsegalo več kot enoletni uvoz zlata.

Arheologi bodo za začetek pregledali dve zaplati zemlje v bližini palače. Toda vodja odprave Pravin Kumar Mišra ostaja previden: »Še vedno iščemo pravo lokacijo, poleg tega pa niti ne vemo, ali je zlato resnično tam. Vse bo jasno v prihodnosti. Na takšnih krajih po navadi najdemo le lončevino in kovinske predmete, kot so kmetijsko ali kuhinjsko orodje.«

Deli s prijatelji