PREDNIKI

Veliki panda sploh ni Kitajec, ampak Španec

Objavljeno 17. november 2012 12.42 | Posodobljeno 17. november 2012 12.42 | Piše: Andrej Predin
Ključne besede: panda

Odkrili so najstarejše fosile prednikov priljubljenega medveda.

Veliki panda nedvomno spada med najbolj karizmatične živali. Navsezadnje njegova podoba krasi znak mednarodne organizacije za zaščito divjih živali World Wildlife Fund. Še posebno so na to skrajno ogroženo vrsto ponosni Kitajci, ki veliko sredstev in časa namenjajo njeni ohranitvi. Najnovejša novica, ki je pretresla znanstveno sceno, jih gotovo ni navdušila. Nedavno so na severovzhodu Španije izkopali 11,6 milijona let stare fosile, ki naj bi pripadali najstarejšemu znanemu predniku velikega pande.

Dve čeljusti in zobje pripadajo novemu rodu, ki so ga poimenovali Kretzoiarctos (kretzoievi medvedi), gre za poklon slovitemu paleontologu Miklosu Kretzoiu, ki je odkril več izumrlih vrst pand. Podrobnosti razburljive najdbe so bile nedavno opisane v odmevnem članku raziskovalca Juana Abelle in njegovih kolegov iz muzeja naravoslovnih znanosti in inštituta za paleontologijo.

Razburljivo odkritje

Fosili jasno kažejo znake, da gre za medveda, ki je prilagojen za prehranjevanje z grobim rastlinskim materialom, kot je bambus. Veliki panda, ki v divjini živi le v določenih predelih Kitajske, je edini še živeči predstavnik te svojevrstne medvedje družine s tako neobičajnimi prehranjevalnimi navadami. »Novi rod živali, ki jih opisujemo, ni zgolj prvi, ki smo ga odkrili na Pirenejskem polotoku, prav tako je prvi v liniji, ki vodi do velikega pande,« je pojasnil Abella.

Vsekakor gre za razburljivo odkritje in vnovičen dokaz, da se moramo ljudje še veliko naučiti o lastnem planetu. Kdo ve, morda bi veljalo pande v kitajskih rezervatih vsake toliko razveseliti s flamenkom, mogoče bi jim tako povečali apetit in jih spodbudili k parjenju?

Deli s prijatelji