LEGENDE

V Tunjicah najstarejši morski konjički na svetu

Objavljeno 19. januar 2012 20.20 | Posodobljeno 19. januar 2012 20.20 | Piše: Primož Hieng

Enajst milijonov let stari spadajo v dediščino svetovnega pomena.

Avtorji novega tunjiškega muzeja: z leve Jure Žalohar, Edo Grmšek in Tomaž Hitij. Foto: Primož Hieng

V Naravnem zdravilnem gaju Tunjice so odprli Muzej najstarejših fosilov morskih konjičkov na svetu. Uredili so ga navdušeni ljubiteljski geologi dr. Jure Žalohar, dr. Tomaž Hitij in Edo Grmšek. Tunjiški morski konjički so z enajstimi milijoni let za približno šest milijonov let starejši od do zdaj najstarejših dokumentiranih fosilnih morskih konjičkov iz Italije.

Zapuščina Panonskega morja

Tunjiško gričevje je že vsaj 150 let znano po bogastvu fosilov. V oligocenskih in miocenskih plasteh so se ohranili ostanki najrazličnejših organizmov, ki so pred milijoni leti živeli v morju Centralna Paratetida (ali Panonsko morje), in sicer korale, morski ježki, polži, školjke, našli so tudi zobe morskih psov in še bi lahko naštevali.

»Odločili smo se, da bomo v naravnem zdravilnem gaju v Tunjicah postavili muzej, ki bo posvečen paleontološkemu bogastvu Tunjiškega gričevja, še posebno pa morskim konjičkom kot njegovemu največjemu zakladu,« je ob odprtju med drugim povedal Drago Vrhovnik, lastnik in direktor gaja.

Z dolgoletnim navdušenim zbiranjem je dobrim poznavalcem gričevja uspelo najti nekaj zelo redkih fosilnih ostankov, ki so redkost ne le v Sloveniji, ampak celo na svetu.

»Najpomembnejši so ostanki morskih konjičkov, ki kot najstarejši fosili te skupine rib na zemlji spadajo ne samo v slovensko, temveč tudi v svetovno naravno dediščino,« pravijo avtorji razstave v Naravnem zdravilnem gaju Tunjice.

Izjemne ohranjene podrobnosti

»Morski konjički so s svojimi enajstimi milijoni let starosti za približno šest milijonov let starejši od do zdaj najstarejših dokumentiranih fosilnih morskih konjičkov iz Italije. Večina fosilov iz omenjene plasti je majhna, s prostim očesom komaj vidna, toda nekatere najdbe so kljub temu čudovite. Ohranjene so celo najmanjše podrobnosti, kot so na primer oči, različne dlačice, trni, žela in legla pri žuželkah ter barva kože pri ribah in nekaterih žuželkah. V teh plasteh so se ohranile celo meduze.«

Drago Vrhovnik je na slovesnosti predstavil dejavnost Naravnega zdravilnega gaja Tunjice ter namen in potek projekta, ki je pripeljal do ustanovitve muzeja. Zbiralci fosilov, geologi in znanstveniki dr.Jure Žalohar, dr. Tomaž Hitij in Edo Grmšek so predstavili večletno delo v Tunjicah, ki je po naključju pripeljalo do odkritja najstarejših fosilov morskih konjičkov na svetu.

Navdušujoče najdbe

Že leta 1997 so v srednjemiocenskih plasteh Tunjiškega gričevja odkrili edinstveno nahajališče fosilov v Sloveniji, kjer so se ohranili tudi tako občutljivi organizmi, kot so žuželke in meduze. V letih 2005 in 2006 so sistematične raziskave nahajališča prinesle odkritje stotine fosilnih žuželk, miocenskih cvetnic, množice fosilnih rib in redkih meduz. Najzanimivejše najdbe so najstarejši morski konjički na zemlji – ena izmed predhodnih oblik v razvoju med morskimi šili in današnjimi morskimi konjički.

Geološki krožek Kamenkost

Kmalu po odprtju Muzeja najstarejših fosilov morskih konjičkov na svetu v Tunjicah pri Kamniku so odprli še eno zanimivo razstavo fosilov iz okolice Kamnika. Odmevna razstava, ki so jo z zunanjimi sodelavci, zbiratelji fosilov in geologi pripravili v Medobčinskem muzeju Kamnik leta 2010, je dobila svoje nadaljevanje v nekoliko spremenjeni razstavi na OŠ Komenda Moste, epilog pa v priročniku za mlade geologe. Razstavljavci fosilov na OŠ so namreč učenci, ki obiskujejo geološki krožek Kamenkost, Luka Vojvoda, Saša Kočar, Tadeja Hlade, Benjamin Lap, Leon Sršen, Jerneja Slapnik Anžur, Klemen Pibernik, Jure Grmšek, njihov mentor pa je Edo Grmšek. Ta je že 17 let vodja geološkega krožka na OŠ Komenda Moste, ki ima iz leta v leto več članov.

Deli s prijatelji