RAJ ZA PUJSE

V Obljubljeni deželi pujse tudi masirajo

Objavljeno 13. marec 2017 14.03 | Posodobljeno 13. marec 2017 14.04 | Piše: A. P.

Nizozemsko zavetišče živali kupi od klavnic ali vzrediteljev.

Fotografija je simbolična.

V Amstelveenu na Nizozemskem že 22 let deluje Obljubljena dežela za prašiče. Že na stotine pujsov je tam našlo zatočišče pred klavnicami. V zavetju Obljubljene dežele lahko živijo mirno življenje z masažami in drugim crkljanjem, dokler jih ne dohiti naravna smrt. Neprofitno organizacijo je ustanovila aktivistka Dafne Westerhof, glasna zagovornica pravic živali.

Rešuje jih tako, da jih kupi neposredno od klavnic ali pa jih prevzame od vzrediteljev, ki so se na živali preveč navezali in jih nočejo dati zaklati. Pri delu ji pomagajo prostovoljci pa tudi radodarni donatorji, kar ji omogoča, da se lahko posveča le skrbi za živali. Večino dni jim pripravlja hrano, čisti njihove bivalne prostore ter skrbi, da so pujsi zdravi. Kadar ni v Obljubljeni deželi, je po navadi v prašičji ambulanti – to je stari avtobus, ki je spremenjen v mobilno operacijsko sobo in v kateri denimo vstavi živali mikročip in jo lahko veterinar pregleda na terenu. »Moč za delo dobivam neposredno od živali,« pojasnjuje Dafne. »Njihovo veselje do življenja je izjemno.«

V zavetišču imajo dovolj blatnih površin, po katerih se pujsi lahko preganjajo in kotalijo, prav tako imajo na voljo hleve s senom in prostor, kjer se lahko družijo s človeškimi obiskovalci. Še več, del Obljubljene dežele je nekakšen starševski dom, kjer živijo živali z demenco, težavami s sklepi in drugimi starostno pogojenimi nevšečnostmi. Vsak teden v zavetišču potekajo poučna predavanja, na katerih obiskovalci spoznavajo življenje pujsov in ponorelo mesnopredelovalno industrijo. Mnogi so presenečeni nad prisrčnostjo in inteligenco pujskov, nekateri pa se zaradi te izkušnje celo zaobljubijo, da nikoli več ne bodo jedli svinjine.

Deli s prijatelji