LOS ANGELES

V krizi zastavijo
 žlahtno kapljico

Objavljeno 02. marec 2012 19.45 | Posodobljeno 02. marec 2012 19.37 | Piše: E. B.

V ZDA kot jamstvo za posojilo sprejmejo tudi vino.

Zanesljivo jamstvo za posojilo: vino.

LOS ANGELES – Gospodarska kriza v ZDA ne popušča, zato so številnim skorajda obubožanim državljanom na pomoč priskočile zastavljalnice: ker strankam primanjkuje zlata in drugih dragocenosti, ki jih običajno ponudijo kot jamstvo, za posojilo sprejemajo tudi – vino.

Kako do kredita?

»Tudi premožnejši imajo dandanes težave z odobritvijo kreditov, kaj šele srednji in nižji sloji. Povrhu pa bančni postopki včasih trajajo tudi več tednov, celo mesecev, pri nas pa dobijo denar, ki ga krvavo potrebujejo, še isti dan,« je pojasnil Jordan Toabach Bank, vodja vse bolj priljubljene zastavljalnice na Beverly Hillsu. Med njihovimi strankami se zadnje čase najdejo celo poslovneži, odvetniki, zdravniki, menda tudi oskarjevci: vsi, ki so jim bile finančne skrbi nekoč španska vas, se zdaj po pomoč zatekajo tudi v poslovalnice, ki so jih nekoč obiskovali samo tisti s socialnega dna. »Vse več ljudi potrebuje posojilo, da odpre novo podjetje, potrebujejo zagon, ki ga drugje zaradi tveganosti poslov ne dobijo. Naša zastavljalnica je kraj za vse, ki potrebujejo takojšnjo denarno injekcijo iz vseh mogočih razlogov,« še pove Toabach Bank.

Vino kot jamstvo

Več kot unovčljiva je tako tudi žlahtna kapljica. Kakovostno vino se je namreč izkazalo za zanesljivo jamstvo: če poslovalnice v dogovorjenem roku ne dobijo povrnjenega posojila, steklenice preprosto prodajo, in to zelo dobro. Nekdo jim je denimo prinesel 128 steklenic chateau d'yquema in si sposodil 120.000 dolarjev, a ker denarja ni vrnil, je zastavljalnica zaslužila kar 250.000! Predvsem višji sloji prinašajo izjemno cenjene buteljke, denimo chateau petrus, chateau haut-brion, chateau lafite-rothschild, chateau margaux in chateau mouton rothschild, ki so nekoč iskale kupce zgolj na dražbah vrhunskih vin, zdaj pa jih je mogoče dobiti mnogo ugodneje v veliko dostopnejših poslovalnicah. V teh v zameno za žlahtno kapljico lastniku izplačajo približno 70 odstotkov vrednosti, običajno pa jo mora vrniti v sedmih mesecih. Če svoje obveznosti ne poravna, gredo steklenice na prodajno polico, na kupce pa menda ni treba čakati prav dolgo.

Takšen posel pa ne cveti le čez lužo: novost je že priljubljena na Otoku in v Franciji, kjer pa kot jamstvo za posojila sprejmejo tudi šampanjec in celo kakovostno žganje.

Deli s prijatelji