ELITNO

V Hitlerjevi rojstni hiši bodo elitna stanovanja

Objavljeno 01. oktober 2012 15.58 | Posodobljeno 01. oktober 2012 15.58 | Piše: E. B.

V stavbi, v kateri se je rodil Adolf Hitler, bodo morda elitna stanovanja.

Adolf Hitler, spomin na enega najhujših zločincev vseh časov še živi

Bi si lahko ustvarili dom tam, kjer je bil doma – Hitler?! Vprašanje, na katero mestni veljaki avstrijskega kraja Braunau na Innu, kjer se je rodil nacistični krvnik, že dolgo ne najdejo odgovora.

Županovi načrti

Gasthaus zum Pommer namerava župan Hannes Waidbacher namreč preurediti v stanovanjsko zgradbo, kjer bi ponujali elitna domovanja, vredna okoli 400.000 evrov, a zadostne podpore za zamisel, s katero želi odpraviti stigmo zlovešče stavbe, zlepa ne dobi. Večina se namreč bolj nagiba k ideji, da bi zdajšnje gostišče preobrazili v muzej holokavsta, se tako poklonili Hitlerjevim žrtvam in preprečili ugnezdenje neonacistov – ki ga ne bi bilo mogoče ustaviti, če bi jim omogočili udobne bivalne razmere.

V hiši zavod za duševno prizadete ljudi

Bilo je 20. aprila 1889, ko se je v prvem nadstropju nad gostilno rodil Adolf: materi Klari, ki jo je pogosto nasilno zlorabljal pijan in 24 let starejši mož Alois. Družina je tam živela zgolj tri leta, dokler se ni preselila v Linz, v stavbi, ki pa je bila skorajda romarsko svetišče med Hitlerjevo vladavino, pa je ostal le še en sam opomnik na nekoč čaščeno nacistično ideologijo: začetnici MB na vhodnih železnih vratih, poklon Martinu Bormannu, sekretarju Hitlerjeve stranke, ki je hišo razglasil za nacionalni spomenik in nacistični kulturni center po priključitvi Avstrije tretjemu rajhu leta 1938. Družini Pommer je država lastništvo vrnila leta 1952: v njej so sprva uredili knjižnico, potem šolo, banko, tehnični inštitut, nazadnje pa zavod za duševno prizadete ljudi – torej tiste, ki so bili prvi na Hitlerjevem seznamu nekoristnih in škodljivih državljanov.

Stavbo je treba povsem razvrednotiti

A zadnja dedinja in gospodarica Gelinde preprosto ni zmogla več živeti z bremenom boleče zgodovine, v mestu, ki je le z mostom čez reko Inn ločeno od Nemčije, od koder vsako leto romajo neonacisti in se klanjajo rojstnemu kraju njim ljubega firerja! Stavbo, ki je niso uporabljali že več kot leto dni, je odstopila občini, ta pa se je znašla pred velikim dvomom, kaj storiti z njo in njeno dediščino. »Braunau se je že dovolj oddolžil za svojo preteklost, muzej holokavsta je zato povsem nepotreben opomnik na vsa boleča dejstva. Preveč smo že stigmatizirani, zato moramo stavbo povsem razvrednotiti, če hočemo zaživeti znova. Zaslužimo si nov začetek,« je prepričan župan, ki ne želi več nositi odgovornosti za Hitlerjeva grozljiva dejanja. A kot kaže, se Gasthaus zum Pommer, pred katerim stoji spominska plošča za žrtve nacizma in fašizma, še dolgo ne bo mogel otresti zloglasnega sina, ki se je tam rodil pred več kot sto leti – nemški in avstrijski časniki morebitna stanovanja takole opisujejo v zgovornih naslovih: Kako živeti kot Hitler, Odraščati kakor Hitler, Dom po Hitlerjevem okusu...

Deli s prijatelji