NAJDBA

V Argentini izkopali največjega dinozavra

Objavljeno 19. maj 2014 19.45 | Posodobljeno 19. maj 2014 19.45 | Piše: U. S.

Novoodkriti dinozaver je bil dolg 40 metrov in težak 77 ton.

Po velikosti kosti sodeč, ki prekosijo fosilne ostanke vseh doslej znanih živali, je tale dinozaver največje bitje, ki je kadar koli hodilo po Zemlji! Na ostanke v Patagoniji, v Chubutu, je prvi naletel lokalni kmet, strokovnjake pa je nahajališče navdušilo: našli so delne skelete vsaj sedmih živali, nekatere so bile še mladiči, skupaj kar okoli 150 kosti, vse so v izvrstnem stanju.

Nova vrsta, ki je živela pred od 95 do 100 milijoni leti, še nima imena – bitje naj bi bilo titanozaver, dolgovrati in dolgorepi zavropod, ki je hodil po štirih tacah in živel v obdobju krede. Paleontologi poudarjajo: »Ime mora opisovati njegovo veličastnost ter obenem izkazati čast regiji in kmetom.« Po velikosti stegnenice so izračunali, da je bil novoodkriti dinozaver – spadal je med rastlinojedce – dolg 40 metrov, visok 20 metrov in težak kar 77 ton: kot 14 afriških slonov! Dosedanji rekorder argentinozaver, ki so ga prav tako odkrili v Patagoniji, je bil težak 70 ton in dolg 36,6 metra. Za primerjavo: fosilni ostanek stegnenice je precej daljši kot paleontolog, ki je legel poleg nje!

Gre za najpopolnejše odkritje te vrste velikanskega dinozavra na svetu, pomembno odkritje za znanost, se je veselil Jose Luis Carballido, eden od osmih znanstvenikov, ki so sodelovali pri izkopavanju. Fosilne ostanke je na odročnem območju Patagonije, kakih 1300 kilometrov južneje od Buenos Airesa, naključno odkril neki kmet leta 2011: najprej je opazil velikansko stegnenico, dolgo kakih 2,4 metra! Izkopavanja so se začela januarja lani, našli so kosti repa, torza in vratu, tako bodo laže sestavili podobo dinozavra, našli so še okoli 60 zob. Poleg skeletov so našli še fosilne odtise listov in stebel, s proučitvijo katerih bodo strokovnjaki lahko sestavili zelo natančno rekonstrukcijo ekosistema tistega časa. »In tako odgovorili na številna vprašanja,« je dejal Carballido. Odkritje velikega števila dinozavrov na enem kraju bi lahko podprlo teorijo, da so ti rastlinojedci živeli v čredah, strokovnjaki pa bodo lahko določili še, ali so imeli kakšne sovražnike, ali so bili mrhovinarji, kdaj so umrli in v kakšnem okolju so živeli.

Deli s prijatelji