PREOSTANEK ŽIVLJENJA

Ura, ki meri čas do smrti

Objavljeno 14. oktober 2013 12.00 | Posodobljeno 14. oktober 2013 12.00 | Piše: S. I.

Zapestna ura bo uporabniku na podlagi vnesenih podatkov kazala, koliko let, mesecev, dni, ur, minut in sekund življenja mu je še preostalo.

Na prodaj bo tudi v modni beli različici. Foto: Mytikker.com

Si želite vedeti, kdaj boste umrli? Obstaja ura, ki zna napovedati vašo smrt do sekunde natančno in tudi odšteva čas, ki vam je še ostal na voljo. Uporabniki ure izpolnijo vprašalnik, ki zahteva kopico osebnih in zdravstvenih podatkov, nakar dobijo kodo, ki jo vnesejo v zapestno uro – in odštevanje se lahko začne.

Ura smrti

Tikker, kakor se imenuje pogruntavščina švedskega izumitelja Fredrika Coltinga, je že prislužila naziv ura smrti, čeprav ji njen oče pravi ura sreče, saj jo je naredil zato, da bi pomagal ljudem, da izvlečejo čim več iz življenja in cenijo čas, ki jim je še preostal.

»Predstavljajte si, da vam kdo pove, da boste živeli samo še eno leto. Kako bi spremenili življenje? Za vsakogar izmed nas ima življenje le omejen čas uporabnosti,« razlaga Colting. »Dejstva, da bomo umrli, ne moremo spremeniti, lahko pa spremenimo svoje življenje. Naučiti se moramo le ceniti čas in življenje, ki nam je bilo dano: zgrabiti ga moramo z obema rokama in slediti srcu,« je prepričan švedski izumitelj, ki je zamisel o uri dobil, ko mu je umrl dedek.

Kako deluje?

Imetnik tikkerja na spletni strani vtipka vrsto osebnih in zdravstvenih podatkov, odgovori na vprašanja o tem, ali kadi in uživa alkohol, ali v njegovi družini obstajajo primeri rakavih obolenj, diabetesa in drugih bolezni. Povedati mora tudi, koliko časa posveti telesni vadbi, in vnesti telesno težo. Program iz vseh teh podatkov izračuna, koliko časa je še ostalo uporabniku.

Na vrhu zaslona ure je zapisano, koliko let, mesecev in dni je še ostalo uporabniku, v drugi vrstici se odštevajo ure, minute in sekunde, na dnu pa je napisan lokalni čas. »Odštevanje se nikoli ne ustavi, tako kot se čas nikoli ne ustavi na poti do našega konca,« pravi Colting.

»Dejstvo, da bomo umrli, ni presenečenje za nikogar med nami, a v sodobni družbi le redko govorimo o smrti. Prepričan sem, da bomo tisti, ki bomo vedeli, koliko časa nam je še ostalo, sprejemali boljše odločitve,« je prepričan Fredrik Colting. Njegova ekipa se je pri iskanju sredstev za proizvodnjo ure, ki bo v prosti prodaji stala 59 dolarjev (43 evrov), obrnila tudi na spletno platformo za zbiranje sredstev Kickstarter, kjer si je za cilj postavila 25.000 dolarjev. Kakor kaže, bi marsikdo rad vedel, kdaj bo umrl, saj se je tri tedne pred iztekom akcije nabralo že 45.000 dolarjev. Prvi tikkerji bodo k svojim novim lastnikom predvidoma odšli aprila prihodnje leto.

Deli s prijatelji