FOTOGALERIJA

Trinajst najbolj čudovitih in čudnih pokrajin našega planeta

Objavljeno 16. oktober 2011 09.30 | Posodobljeno 16. oktober 2011 12.00 | Piše: Mi. S.

Zanimivi in nenavadni prizori spominjajo na neki povsem drug planet, ne na Zemljo

Vrata v pekel se nahajajo v Uzbekistanu.

Otočje Socotra (Indijski ocean)

Obisk tega otočja je kot potovanje skozi čas. Morda je eno najzanimivejših otočij, ki se lahko pohvali s fantastnično pokrajino. Skupina štirih otokov je odmaknjena od afriške celine že šest ali sedem milijonov let, tam pa lahko najdemo kar 700 zelo redkih vrst rastlin in živali, od katerih je ena tretjina popolnoma avtohtonih, saj živijo le na tem območju.

Rio Tinto (Španija)

Ogromni rudniki so poskrbeli, da se je pokrajina v tem španskem gorskem predelu popolnoma preobrazila iz zemeljske v bolj ali manj zelo vesoljsko pokrajino. Intenzivno iskanje bakra, srebra in zlata je v teh andaluzijskih gorah pogoltnilo celotna gorovja, doline, vasi in mesta, saj so prebivalce lokalnih zaselkov morali preseliti na varno. Področje je poimenovano po reki, ki teče skozi to regijo, zaznamujejo pa ga predvsem številni rdeči odtenki prsti rečnih strug, ki je postala zelo kisla in bogata s težkimi kovinami. To je pokrajina v pokrajini ...

Kamniti gozd (Kitajska)

Gozd, znan tudi kot prvo čudo sveta, je področje ostrih apnenčastih skal. Poznali so ga že v času dinastije Ming (okoli 14. stoletja). Na daleč je videti kot nekakšen iglasti gozd, ko pa se mu približamo, zagledamo visoke in sloke skale, ki so nastale po tisoč in tisoč letih vodne erozije.

Richat ali Oko Sahare (Mavretanija)

Spektakularen pogled na čudno pokrajinsko tvorbo s petdesetkilometrskim premerom je dobesedno osupljiv. Čudo je vidno celo iz vesolja in je že dolgo ena od orientacijskih točk astronavtov. Sprva so mislili, da je skoraj popoln krog nastal po padcu meteorja, vendar to ne drži. Strokovnjaki so danes mnenja, da gre za posledico dvigovanja zemeljske skorje in erozije hkrati. No, vsekakor nimajo točnega odgovora na vprašanje, kako je lahko tako okrogle oblike.

Pikčasto jezero (Kanada)

Od daleč se zdi kot pasja koža dalmatinca, vendar gre za jezera v jezeru. Zaradi visokih vrednosti soli in drugih mineralov se je to jezero izoblikovalo v več manjših.

Rotorua (Nova Zelandija)

Nahaja se na severnem otoku Nove Zelandije, znana pa je predvsem po svojem vonju, saj je zaradi neprestanih vulkanskih aktivnosti v zraku neprestano čutiti žveplo. Različni gejzirji, blatne kopeli in termalni vrelci so v neprosredni bližini mesta Buried Village.

Kauai (Havaji)

Ta otok je najstarejši od vseh v Havajskem otočju in je četrti največji. Še vedno delujoči vulkani skrbijo za neprestano spreminjanje pokrajine. S čudnimi in čudovitimi prizori je večkrat spregledan Havajski otok.

Planota Roraima (Venezuela, Brazilija, Gvajana)

Nadvse zanivima planota ima na vse strani 400 metrske prepade. Na vrh je mogoče priti le po eni poti, in to iz Venezuele, kjer obiskovalce vrha čaka tisoče stopnic naravne izdelave. Na vrhu planote dežuje skorajda vsak dan, zato na povsem ravnem vrhu težko zraste kakšna rastlina, saj voda neprestano odnaša zemljo in ostale hranilne snovi ter s tem oblikuje edinstveno obliko povsem kamnitega vrha planote.

Coyotte Blues (ZDA)

Ta puščava v ameriški zvezni državi Utah fascinira predvsem s svojimi številnimi kamnitimi »valovi«. Področje je razdeljeno na severni in južni del, za obisk pa boste potrebovali dovoljenje, saj lahko to pokrajino obišče le 20 pohodnikov na dan.

Pamukkale (Turčija)

Pred tisoči leti je eden izmed potresov, ki so drugače v Turčiji kar pogosti, iz površja izrezal globoke ureznine, skozi katere so vroči vodni vrelci na dan prinesli ogromne količine kalcija. Ko je voda postopna izhlapela, je ostal le kalcij, ki je v mnogih letih oblikoval nekakšne terase.

Velika modra luknja (Belize)

Nahaja se na grebenu Lighthouse (Svetilnik), na pol poti med Long Cayem in Sandbore Cayem. 60 milj od mesta Belize ta globoka luknja v morju še vedno buri domišljijo številnih potapljačev. Med raziskovanjem so namreč prav tu odkrili številne nove vrste morskih živali.

Velikanov pločnik (Severna Irska)

V starih časih so mislili, da je ta nenavadna pokrajina delo mitološkega junaka, vendar pa so današnji znanstveniki seveda ovrgli to razlago nastanka čudnega »pločnika«. Gre le za ogromno polje, na katerem se nahaja tisoče in tisoče bazaltnih stolpičev, ki so nastali z vulkanskim izbruhom pred milijoni leti.

Vrata v pekel (Uzbekistan)

Ta nenavadni prizor so lokalni prebivalci imenovali preprosto kar Vrata v pekel, dejansko pa gre za jamo, v kateri zemeljski plin gori že 35 let ... Zgodba pa gre nakako takole: pred 35 leti so geologi v bližini malega mesta Darvaz iskali zemeljski plin. Med vrtanjem so našli ogromno jamo. Kmalu za tem se je prav v to jamo udrla vsa vrtalna oprema. Nihče si ni upal v jamo, polno plina, zato so jo zažgali, da strupeni plin ne bi uhajal. Od takrat še vedno gori ...

Deli s prijatelji