SOJENJE

Smrtna kazen. Naslednji!

Objavljeno 03. april 2014 16.52 | Posodobljeno 03. april 2014 16.52 | Piše: E. B.

Med sojenjem pripadnikom Muslimanske bratovščine v ospredju sodnik.

Odmevno sojenje privržencem odstavljenega islamističnega predsednika Mohameda Mursija, obtoženim umora in poskusa umora policistov med nasilnimi protesti avgusta lani, se nadaljuje, v ospredju napetega dogajanja, ki ga spremlja ves svet, pa je predvsem neusmiljeni sodnik Said Jusef Sabri.

Ta je, naj spomnimo, pred dnevi po neverjetno hitrem procesu na smrt obsodil 529 pripadnikov Muslimanske bratovščine, ki naj bi pokončali dva policista, pred roko pravice pa zdaj trepeta še 700 obtožencev, ki se bodo pred sodnikom znova znašli 28. aprila (sojenje so minuli teden, po bojkotu večine odvetnikov, namreč preložili), mnogi so še na begu. In čeprav bodo kazni po pozivih mednarodnih organizacij in pritožbah najverjetneje znižane, ne gre pričakovati, da bo Sabri, tudi predsednik kazenskega sodišča v Beni Suefu, z obsojenci ravnal zmerneje, se bojijo opazovalci. Kdor se znajde v njegovi dvorani, lahko opusti vsakršno upanje na milost, kaj šele svobodo, kažejo podatki. Januarja lani je, denimo, na neverjetnih trideset let zapora in težaškega dela obsodil moškega, ki so ga zalotili med krajo ženske obleke! Tri desetletja bo za rešetkami tudi brezdomec, ki je ukradel čevlje pred džamijo, v kateri je takrat potekala molitev. Številne absurdne obsodbe bi verjetno ostale skrite pred javnostjo, če ne bi maja lani v medijih odjeknilo nezakonito kaznovanje šestnajstletnega Mohameda Kamala, ki bo sedel petnajst let, ker naj bi poskušal posiliti srednješolko – v Egiptu se najstrožja kazen za posilstvo namreč glasi deset let.

Sabri očitno jemlje pravico v svoje roke, opozarjajo vse številnejši, a za zdaj je predsednik kazenskega sodišča še vedno udobno na svojem položaju. Ga bodo morda spodnesle pritožbe obrambe Muslimanske bratovščine? Stroka namreč opozarja, da je sojenje prvi dan trajalo pičlih dvajset minut, drugi dan pa nikomur ni pustil do besede, temveč je zgolj izrekel neverjetno kazen. Mednarodni opazovalci kritizirajo tudi njegovo dvoličnost: če je 529 obtožencev usodno obsodil zaradi smrti dveh policistov, zakaj pa so na prostosti vsi možje v modrem, osumljeni umora kar 22 protestnikov? 

Deli s prijatelji