ZAPOR

Sloviti Alcatraz kot zatočišče za gurmane

Objavljeno 13. avgust 2013 19.21 | Posodobljeno 13. avgust 2013 19.21 | Piše: A. P.

Najnevarnejšim in najnasilnejšim zapornikom so stregli prave dobrote.

Pečena svinjska ribica, goveja pita na angleški način, pečeni mesni kroketi, bučkin sauté in druge dobrote bi pričakovali na jedilniku ugledne francoske restavracije, v resnici pa gre za jedilni list iz enega najbolj razvpitih zaporov na svetu – Alcatraza. Jedilnik so nedavno razkrili ob 50. obletnici zaprtja te zlovešče ustanove. Zanimivo je, da so ga spreminjali skoraj vsakodnevno, pogosto so nanj uvrščali tudi eksotične jedi, kot sta jambalaja ali chilli con carne. Sveže sestavine zanje so vsak dan pripeljali iz bližnjega San Francisca.

Polni želodčki so preprečevali nemire in upore varovancev Alcatraza

Namen tako izbranega jedilnika je bil preprost, ker so bili varovanci Alcaztraza najbolj nevarni in nasilni zaporniki, so jih poskušali z dobro hrano osrečevati in preprečevati napade in upore. Med najbolj slovite zapornike spadajo Al Capone, George Machine Gun Kelly, James Whitey Bulger in Alvin Creepy Karpis.

Alcatraz je bil sprva vojaška trdnjava, nato so na njem zgradili barake za discipliniranje vojakov, zapor pa je postal leta 1934 in deloval do 1963. Zaprli so ga zaradi visokih stroškov vzdrževanja in elitne lege v zalivu. Postal je nacionalni park in ena najbolj priljubljenih turističnih točk Kalifornije, ki jo vsako leto obišče 1,5 milijona ljudi.

Ob okroglem jubileju so pripravili tudi razstavo do zdaj neznanih slik fotografa Leigha Wienerja, ki jih je nedavno po naključju odkril njegov sin. »Preden sem odprl kuverto z negativi, sem že vedel, da gre za zgodovinsko pomembno najdbo, saj je na njej pisalo, da so posnetki nastali na dan zaprtja zapora Alcatraz.« Fotografije si je ogledal tudi 62-letni Jan Peters, ki je bil na otoku z očetom Arnoldom. Ta je bil odgovoren za selitev zapornikov. Možakar je bil vidno ganjen, ko je na enem izmed posnetkov zagledal svojega očeta. »Zdaj se šele zavedam, da smo bili del zgodovine,« je povedal Jan, medtem ko so se mu ob nepričakovanem pogledu na očeta orosile oči. Kot deček je na Alcatrazu zelo užival, zapornikov ni nikoli videl, imel je prijatelje, s katerimi so lovili ribe in se podili vzdolž obale, in nikoli niso zaklepali vhodnih vrat.

Deli s prijatelji