3D TISKALNIK

S cementom in peskom
 natisnil čisto pravi grad

Objavljeno 16. september 2014 20.05 | Posodobljeno 16. september 2014 20.06 | Piše: A. P.

Gradbenik iz Združenih držav je z uporabo 3D-tiskalnika izdelal grad.

Odkar so se pojavili prvi tridimenzionalni tiskalniki, znanstveniki vedno znova odkrivajo načine njihove uporabe. Večina poskusov poteka v nadzorovanem okolju laboratorija, materiali, ki jih uporabljajo, pa so večinoma različni tipi plastike. Doslej jim je uspelo natisniti že veliko zapletenih predmetov, med drugim čisto pravo in delujoče kolo. Gradbenik Andrey Rudenko se je odločil pokazati, da se lahko 3D-tiskalniki uporabljajo tudi v večjem merilu in z bolj robustnimi materiali, in si na vrtu svoje hiše v Minnesoti natisnil čisto pravi grad z močnim obzidjem in stolpom. Že res, da je v njem dovolj prostora le za eno ali dve osebi, vendar je njegov gradič prelomnica v gradbeništvu, saj odpira vrata povsem novi tehnologiji.

V osnovi so 3D-tiskalniki enaki kot običajni, s to razliko, da tiskajo plast na plast, in tako se debeli predmet, ki ga nameravamo ustvariti. V primeru gradu se ni uporabljala plastika ali črnilo, temveč beton. Rudenko, ki je inženir, si je moral tiskalnik izdelati sam. Prav tako si je pripravil posebno mešanico cementa in peska, programsko opremo za tiskanje pa si je priskrbel s spleta. Celoten grad si je natisnil na vrtu, ker se tam cement hitro suši. Prav zaradi sušenja se je dela lotil na topel poletni dan, ko so se temperature dvignile na 35 stopinj Celzija.

Natisnjena stavba je dovolj velika, da lahko odrasli v njej stojijo. Temnejši del gradu, ki je visok 50 centimetrov, je bil zgrajen v osmih urah. »Še vedno se pojavljajo nepravilnosti, večinoma ko tiskalnik ustavim. Če tiskam neprenehoma, pa so posamezne plasti videti odlično!« je ponosen Rudenko. »Čeprav še nisem povsem končal gradnje, se že približujemo naslednjemu koraku. S to tehnologijo bi rad natisnil streho.«

Izdelava predmetov z uporabo tehnike 3D-tiskalnikov postaja vedno bolj priljubljena in tudi izpopolnjena. Tako je, denimo, kitajsko podjetje WinSun Decoration Design Engineering s štirimi 3D-tiskalniki, velikimi 10 metrov krat 6,6 metra, natisnilo deset samostojnih hiš v enem dnevu. Direktor upa, da bodo lahko v prihodnosti tiskali nebotičnike.

Deli s prijatelji