USMRTITEV

Roparje draguljarne bodo križali ali ustrelili

Objavljeno 07. marec 2013 23.07 | Posodobljeno 07. marec 2013 23.09 | Piše: E. B.

Sedmerici roparjev iz Savdske Arabije smrt s križanjem in streljanjem.

Po šeriatskem pravu je smrt neizogibna za morilce, posiljevalce in oborožene roparje.

V Savdski Arabiji nimajo usmiljenja za dolgoprstneže: sedem moških, ki so oropali draguljarno, so obsodili na smrt s streljanjem in križanjem.

Človekoljubne organizacije na nogah

Svetovna javnost in varuhi človekovih pravic so s svojim glasnim nasprotovanjem dosegli zgolj prestavitev izvajanja kazni za teden dni, kralj Abdullah pa je obsodbo že potrdil in podpisal. Za Sarhana Al Mashayekha, ki ga je doletelo križanje, in šest drugih tako očitno ni več pomoči, čeprav so svoja dejanja vsi priznali: kot člani roparske druščine, ki naj bi štela skupaj 23 moških, so praznili draguljarne v letih 2004 in 2005, in čeprav niso med svojimi pohodi nikogar poškodovali, saj menda niso bili niti oboroženi, sta jih policija in sodstvo vseskozi obravnavala kot najokrutnejše morilce, se pritožujejo obsojenci. »Policisti so me po aretaciji pretepli, grozili moji materi in z udarci od mene izsilili pisno priznanje, da sem imel pri sebi pištolo. Med sojenjem nismo imeli odvetnikov. Ne zaslužimo si smrti!« je za humanitarno združenje, ki se zavzema za milejšo kazen sedmerice, povedal eden od roparjev. Večina prijetih je bila ob aretaciji 2006. še mladoletna, sodišče pa jih je kot odrasle obsodilo 2009. in jim namenilo najhujšo kazen, kralj pa jo je tik pred izvršitvijo, kot veleva protokol, še ratificiral.

V Savdski Arabiji se dosledno držijo šeriatskega prava, ki za morilce, posiljevalce in oborožene roparje veleva smrtno kazen, običajno z mečem, obsojence pa velikokrat najprej obglavijo, potem pa zabijejo na križ. Kljub pozivom humanitarnih društev, z Amnesty Internationalom na čelu, je za tamkajšnje pravosodje spoštovanje tradicije na prvem mestu, podatki pa kažejo, da jo najslabše odnesejo nepridipravi z revnega juga države: na sistematično diskriminacijo, s katero naj bi hoteli iztrebiti po njihovem nevredno prebivalstvo, že dolgo opozarjajo tudi tamkajšnji pravni strokovnjaki, ki so prepričani, da bi roparjem draguljarne, če bi bili ti doma kje v osrednjem delu države, namenili občutno milejšo kazen. Statistika še opozarja, da tudi vsi veljaki in politiki prihajajo iz osrednje Savdske Arabije ali pa severa, država namreč še nikoli ni imela ministra z juga.

Usoda bo znana v prihodnjih dneh

Usoda roparjev bo tako znana v prihodnjih dneh, kralj Abdullah, ki naj bi konec minulega tedna prisluhnil tudi svojcem obsojencev, pa si lahko do sobote premisli in zaukaže blažje kaznovanje sedmerice. 

 

Deli s prijatelji