TEHNOLOGIJA

Roboščurki niso
 več fantastika

Objavljeno 14. oktober 2013 18.56 | Posodobljeno 14. oktober 2013 18.57 | Piše: A. Sa.

Po načelu naredi si sam bosta podjetnika iz Michigana prodajala robotizirane ščurke.

Strokovnjaki z državne univerze Južna Karolina so bili pred dobrim letom prvi, ki so ščurke spremenili v robohrošče, katerih gibanje je bilo mogoče upravljati na daljavo. Naredili so mikročip in ga tako povezali z žuželko, da so lahko to premikali s kontrolno ročico. »Hoteli smo preveriti, ali lahko ustvarimo brezžični elektronski vmesnik s ščurki, ki so med najbolj trdoživimi žuželkami na svetu,« razlaga Alper Bozkurt, eden izmed inženirjev, ki je sodeloval pri projektu roboščurek.

Inženir je hotel zasnovati zelo majhnega robota, ki bi lahko zbiral podatke tudi z najbolj težko dostopnih in negostoljubnih krajev, a je, ko se je lotil naloge, odkril, da je to zelo težko. Če bi namreč hotel narediti robota, ki bi deloval tudi v razmerah, v katerih ščurku ni nič hudega, bi bil veliko večji, kot je ta trdoživa žuželka, zato se je raje lotil proučiti, kako bi lahko upravljal ščurke. Zdaj mu je uspelo.

Da bi bilo mogoče z njimi tudi kaj zaslužiti, je prišlo na misel ustanoviteljema podjetja Backyard Brains: Greg Gage in Tim Marzullo iz ameriške zvezne države Michigan sta zasnovala napravo, ki jo menda lahko tudi laik, že otrok, star 13 let ali več, s primernim orodjem in brez večjega truda nasadi na ščurka, nato pa jo poveže s svojim iphonom. Tako dobi robohrošča.

Izumitelja sta objavila, da bo njuna naprava kupcem na voljo prav kmalu, za ves komplet – v njem bodo živi ščurek, elektronska naprava in orodje, s katerim jo jo mogoče povezati z živaljo – bodo morali odšteti pičlih 99 ameriških dolarjev (73 evrov). Na objavo so se že odzvali varuhi živali, zamisel jim seveda ni všeč, a Greg se brani. »Znanstveniki za poskuse uporabljamo živali, mnoge med njimi so med raziskovanjem ubite. Je pa res, da to po navadi poteka za trdno zaprtimi vrati in ljudje tega ne vedo ali nočejo vedeti.« Naprava za ščurka, zagotavlja Marzullo, ni stresna – po kakšni minuti ali dveh se žuželka navadi na blage impulze, ki jih prejema, in se začne ravnati po njih. Je pa res, da je roboščurku svojo voljo mogoče vsiljevati največ 20 minut, saj se žuželka nato nauči, kako naj prezre impulze in jih ne izpolnjuje več. Tedaj si zasluži upokojitev, menita raziskovalca.

Gage v bran projektu še razlaga, da nobena izmed žuželk, ki sta jo raziskovalca uporabila za prikaz delovanja naprave na spletni strani podjetja Backyard Brains, ni poginila. Vsem je namenil mirno upokojitev; zanje je ustvaril poseben prostor, kjer jim nič ne bo manjkalo do konca njihovih dni.

Deli s prijatelji