VARČEVANJE

Ravnatelj mora voziti tudi šolski avtobus

Objavljeno 03. marec 2015 17.04 | Posodobljeno 03. marec 2015 17.05 | Piše: S. F.

Tudi na sosednjem Hrvaškem na vse pretege varčujejo v šolstvu.

Fotografija je simbolična.

VIŠNJAN – Zaradi varčevalnih ukrepov na področju šolstva na Hrvaškem opozarjajo na bizarne primere. V šolah nimajo ljudi, ki bi čistili, kuhali, popravljali. Sindikati pravijo, da so šole umazane in da lahko otroci zbolijo.

»Na koncu sem začel otroke v šolo voziti jaz, čeprav nimam dovoljenja za prevoz učencev,« pravi Predrag Brkić, ravnatelj OŠ Jože Šurana iz Višnjana, ko opisuje del problemov, s katerimi se soočajo v šolstvu. Vzrok za to je odločitev hrvaške vlade, da v javnih ustanovah ne smejo zaposlovati. Namesto petih snažilk ima šola v Višnjanu dve, v podružnični šoli v Kaštelirju pa namesto dveh le eno. Razmere so težke, je ogorčen ravnatelj. V Višnjanu potrebujejo štiri kuharice, a imajo eno in pol, ker ena dela polovični delovni čas kot kuharica in polovico kot čistilka.

V škodo higiene in varnosti

Te težke razmere so na koncu postale tudi bizarne, ko je zbolel zaposleni, ki prevaža otroke. Njegova prva zamenjava se je s prvim dnem letošnjega leta upokojila, a ker šola ni smela več nikogar zaposliti, je ravnatelj sam dva dni s kombijem prevažal otroke k pouku. Sicer vodi šolo, kjer je 163 učencev. Njihovi problemi so podobni tistim v šoli v Kaštelirju, kjer je 110 učencev, in v Vižinadi, kjer je 87 učencev. Morali bi imeti osem čistilk, a jih imajo pet, ki bi morale čistiti skupno 4850 kvadratnih metrov površin, kar je več kot enainpolkratna norma za čistilko. Mlajši so še sposobni opravljati delo tudi takrat, ko so bolni, starejši pa preveč dela z večkratnimi normami ne morejo prenesti. Med drugim pa to niti ni zakonito.

Da so šole pred tem, da jih zaprejo, opozarjajo tudi v neodvisnem sindikatu zaposlenih v srednjih šolah, kjer so pred kratkim poslali odprto pismo Vedranu Mornaru, hrvaškemu ministru za znanost, izobraževanje in šport. Vedno več je šol, kjer ne morejo več prerazporejati tehničnega osebja šole, obenem pa ne morejo vključiti koga drugega, kot je predlagal minister, ker za to ni denarja niti ni znan postopek. Sindikat opozarja, da so zdravstveno-higienske in varnostne razmere porušene na najmanj 40 šolah in dijaških domovih. Če se ne bodo uredile, je zapretil sindikat, bodo podali prijave inšpekcijam, obenem pa bodo tam, kjer je število tehničnega osebja zmanjšano v škodo higiene in varnosti, s plakati opozorili tudi starše.

Deli s prijatelji