NA KRILIH

Pri 94 letih je letel na strehi dvokrilca

Objavljeno 13. oktober 2014 12.24 | Posodobljeno 13. oktober 2014 12.24 | Piše: A. SA.

Tom Lackey se je v dobrodelne namene dal privezati na streho dvokrilnega letala.

Vragolije, ki jih visoko nad tlemi na strehi dvokrilnih starinskih letal zganja Britanec Tom Lackey iz Solihulla zadnjih štirinajst let, naženejo strah v kosti mnogo mlajšim od njega. Minuli konec tedna je, privezan na streho dvokrilnega letala boeing stearman, v dobrodelne namene uspešno opravil polet v Gibraltarju, in to pri 94 letih, s čimer se je kot najstarejši človek, ki mu je to uspelo, vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov.

Tom je na pot izpolnjevanja svojih najbolj drznih sanj stopil pozno, ko si je že oprtal osem križev. Tedaj je namreč nenadoma preminula njegova žena Isabel. Samo en teden po njeni smrti se je, ženi v spomin, namenil postati pilot in zganjati akrobacije na strehah starinskih letal. To je bila namreč njegova dolgoletna želja, ki pa se je ni in ni lotil uresničiti. Z ženo sta se o tem večkrat pogovarjala, ona se je tudi pošalila na njegov račun, češ nikoli ne boš letel. Za pilota se je torej začel usposabljati šele leta 2000, hitro je napredoval, tega leta je v dobrodelne namene zakoličil tudi svojo akrobatsko kariero v zraku. Več kot ducatkrat je na strehi letal kot najstarejši akrobat preletel nekaj razdalj, med drugimi Rokavski preliv, prestal tako imenovane lupinge ali zanke in še kaj.

Na vsak polet s seboj vzame sliko preminule žene. »Še vedno se od srca nasmejim vsakič, ko se spomnim, kako sva se šalila o tem, da nikoli ne bom letel in postal letalski akrobat. Zato na vsak polet s seboj vzamem njeno sliko, da je z menoj, ko križarim po zraku visoko nad tlemi. Vem, da bi, če bi me videla, bila ponosna name.«

Tom priznava, da je njegovo početje vse prej kot običajno. »Najbrž sem res najstarejši človek na svetu, ki na starinskih letalih izvaja takšne akrobacije. No, morda pa sem najbolj nor človek na svetu. In vendar, zakaj bi odnehal?!«

Navadno svojo strast do letenja združi z dobrodelnostjo – ob vsaki akrobaciji namreč zbira tudi denar v človekoljubne namene, od leta 2000 do danes je tako zbral že 1,25 milijona britanskih funtov (1,59 milijona evrov). Tudi let nad Gibraltarjem, ki ga je opravil minuli konec tedna, je namenil dobrodelnosti. Zbiral je denar za pomoč rakavim bolnikom, k temu pa ga je navdihnilo življenje Stephena Suttona, ki je pri 19 letih izgubil boj z usodno boleznijo. 

Deli s prijatelji