BIOMEDICINA

Pri 72 letih prvič postala mamica

Objavljeno 13. maj 2016 20.43 | Posodobljeno 13. maj 2016 20.43 | Piše: E. B.

Sinček je zdrav, Indijka in njen sedem let starejši mož se počutita odlično.

Klinika, ki ponuja oploditev žensk po menopavzi, po mnenju mnogih krši etična in moralna načela. Foto: Shutterstock

Nikoli ni prepozno, očitno niti za materinstvo, dokazuje Daljinder Kaur, ki je pri 72 letih prvič rodila! Indijka in njen sedem let starejši mož iz Harijane sta si zadnji dve leti prizadevala zanositi z biomedicinsko pomočjo, ob novici, da jima je vendarle uspelo, sta spoznala, da je njuno življenje zdaj končno popolno.

Nosečnost seveda ni potekala brezskrbno, toda Daljinder se je kljub zrelim letom izkazala za izjemno energično in krepko žensko. Novopečena mamica in njen življenjski sopotnik, s katerim sta srečna že 46 let, sta hvaležna za nesebična darovalko in darovalca, poročajo indijski mediji, na ugledni kliniki so tako brez preglavic poskrbeli za zdrav zarodek, ki so ga vstavili ustrezno in pravočasno. Zakonca sta si v mladih letih vztrajno prizadevala zanositi, a jima ni uspelo; pozneje sta se sprijaznila, da bosta svoj življenjski krog pač sklenila brez potomcev. Toda pred leti se je Mohinder Singh Gill kar stresel ob misli, da na svetu ne bo pustil svojega pečata: neplodnost namreč ponekod v Indiji pomeni božje prekletstvo, ki se mu drugi moški, ponosni očetje, radi posmehujejo. Ženi je predlagal, da bi vendarle poskusila znova in se tokrat morda oprla na biomedicinsko pomoč, Daljinder pa je z veseljem privolila.

Dve leti poskusov

In po dveh letih poskusov jima je ob izurjeni medicinski ekipi končno uspelo. »Bog naju je uslišal. Moje življenje je zdaj popolno. Sama skrbim za otroka, ker sem neverjetno polna energije! Tudi mož je zelo pozoren in mi veliko pomaga,« je zadovoljna mamica zaupala radovednim medijem. Indijski par je povil sina, ki je ob rojstvu – na svet je prijokal s carskim rezom – tehtal zgolj dobra dva kilograma, a že zanesljivo pridobiva težo. Arman, kot sta mamica in očka poimenovala dečka, je porodnišnico lahko zapustil že po nekaj dneh, Daljinder in Mohinder sta se namreč izkazala za zelo čile in predane starše. »Ljudje naju pogosto opominjajo, da bo otrok sirota, ko umreva. Ampak jaz verjamem v boga. Prepričan sem, da bo vse tako, kot mora biti. On bo poskrbel za vse,« je dvomljivcem odvrnil ponosni Mohinder, njegova izbranka pa je pristavila: »Nikoli si nisem želela posvojiti, hotela sem svojega biološkega otroka. In zdaj ga imam. Vzgojila ga bova in mu omogočila ustrezno izobrazbo. Za drugo bo poskrbel bog. Do zdaj je uslišal moje molitve, zanesljivo jih bo tudi v prihodnje.«

O postopku oploditve je sprva dvomil tudi Anurag Bishnoi, direktor klinike, ki pri zanositvi pomaga ženskam v obdobju po menopavzi, toda Daljinder se je po opravljenih testih izkazala za zelo zdravo žensko, njeno telo pa da je sposobno prenesti breme nosečnosti in poroda. In v Indiji zagotovo ni edina, ki se lahko pohvali s takšnim podvigom: 72-letna ženska iz Utar Pradeša je 2008. prav tako zanosila z biomedicinsko pomočjo in rodila dvojčke! Če podatki o starosti držijo, veljata Indijki za najstarejši ženski ob rojstvu prvega otroka, uradni rekord pa pripada Španki Marii del Carmen Bousada Lara, ki je 2006. pri starosti 67 let v Barceloni rodila dvojčke.

Še pojasnimo, zanositve z biomedicinsko pomočjo so v Indiji izjemno pogoste in tudi cenovno ugodne – številni pari se namreč zaradi pritiskov okolja ter tradicije in nuje po potomcih zatekajo v znanost, ki pa po mnenju kritikov pogosto krši etična načela. Oploditev ženske v jeseni življenja ni nikakršen čudež, poudarjajo, saj gre za čisto tehnično izvedbo, družba pa se žal ne ukvarja z moralnimi posledicami takšnih dejanj. Nekateri se zato zavzemajo za prepoved oploditve žensk po petdesetem letu starosti, a bi takšna zakonodaja po oceni mnogih privedla zgolj do številnih kršitev in nezakonitih praks. 

 

Deli s prijatelji