ZAVRŽENI ZAJČKI

Prepoved prodaje zajčkov 
v New Yorku

Objavljeno 28. december 2014 15.01 | Posodobljeno 28. december 2014 15.01 | Piše: S. I.

Mestni svetniki ameriškega velemesta poskušajo zmanjšati število zavrženih zajčkov, ki jih lastniki pustijo v zavetiščih, ker nočejo več skrbeti zanje.

Zajčkov se v New Yorku ne bo več dalo kupiti. Foto: Shutterstock

Kaj imajo zajčki skupnega s hijenami, rosomahi in severnimi medvedi? Prikupni mali glodavci se bodo pridružili zverinicam, ki jih trgovine z malimi živalmi v New Yorku ne smejo prodajati. Mestni svet je namreč izglasoval zakon, s katerim želi zmanjšati število zapuščenih zajčkov, ki končajo v zavetiščih, ker jih lastniki nočejo ali ne morejo več vzdrževati.

»Te živali znajo biti malo razočaranje, še posebno če jih kupite za otroke,« pravi Margo DeMello, predsednica Združenja hišnih zajčkov iz Richmonda v Kaliforniji, ki se opisuje kot največje zavetišče zanje na svetu. »Radi se skrivajo in nočejo, da bi jih otroci pestovali in prenašali.« Elizabeth S. Crowley, newyorška mestna svetnica in sopredlagateljica zakona, je prepričana, da bo župan Bill de Blasio zakon tudi podpisal, saj ga je podprla velika večina svetnikov. De Blasio, ki je županski položaj prevzel januarja, slovi kot zagovornik pravic živali. Med predvolilno kampanjo je obljubljal, da bo v newyorškem Centralnem parku ukinil slovite konjske vprege, ki so zelo priljubljene med turisti, aktivisti za pravice živali pa jim odločno nasprotujejo.

Zajčki ušli izpod nadzora

New York pa ne bo edino ameriško velemesto, kjer ni mogoče kupiti zajčkov. Podobni predpisi za trgovine z malimi živalmi veljajo tudi v Chicagu, San Franciscu in Los Angelesu. »Težave nastanejo, ko jih kupijo ljudje, ki ne vedo, kako skrbeti zanje,« pravi Crowleyjeva. »Število zavrženih hišnih zajčkov je zdaj ušlo izpod nadzora.« Samo zavetišče Animal Care & Control of NYC, ki ima pogodbo z mestno občino, jih je do oktobra letos sprejelo 376.

Prepoved prodaje glodavcev z dolgimi ušesi je del mestne zakonodaje, ki ureja tudi prodajo psov in mačk, sicer pa je v mestu prepovedano kupiti še dihurje, pume, volkove, pande, netopirje in gorile. Razmišljajo pa, da bi sprostili prodajo kun, ki jih je mestni urad za javno zdravje zaradi številnih ugrizov ljudi in živali prepovedal leta 1999.

Deli s prijatelji