REVŠČINA

Predniki vladali, ona životari

Objavljeno 21. september 2013 12.36 | Posodobljeno 21. september 2013 12.37 | Piše: A. P.

Njeni predniki so bili vladarji četrtine sveta, ona pa živi v revščini.

Le kaj ob tako nizkih prihodkih prinaša prihodnost (fotografija je simbolična)?

Predniki Sultane Begum so živeli v veličastnih palačah in vladali obsežnemu imperiju, ona pa se zdaj komaj prebija iz dneva v dan v getu na obrobju Kolkate v Indiji. Potomka slovite mogulske dinastije, ki je na vrhuncu svoje moči vladala kar četrtini svetovnega prebivalstva, je stara 60 let in ima pet hčera in sina. Živi v dvosobni kolibi, kuhinjo si deli s sosedi, umiva pa se na ulici z vodo iz javne pipe. Čeprav lahko dokaže, da je potomka kraljeve družine, mora živeti z 71 evri penzije na mesec.

Sultana je praprasvakinja poslednjega indijskega vladarja Bahadurja Šaha Zafarja. Odkar ji je leta 1980 umrl mož, princ Mirza Bedar Bukht, tolče revščino. »Zaenkrat še vztrajamo, bog ve, kako nam uspeva. Moje hčerke in njihovi možje so zelo revni, tudi sami komaj preživijo, zato mi ne morejo pomagati,« se je potožila Sultana, ki pokojnino razdeli tudi med otroke. V zadnjih letih so se pojavile bolj odločne pobude, da bi morala Indija bolje poskrbeti za potomce tamkajšnje kraljeve družine, ki so zdaj razkropljeni po vsem svetu.

Šiva ženska oblačila

Mogulska dinastija je zaslužna za številne veličastne gradnje po Indiji, najbolj znan je seveda Tadž Mahal, zgradili pa so tudi Rdečo trdnjavo, Agro in vrtove Šalimar. Večina njihovih arhitekturnih dosežkov je zdaj zaščitena pri Unescu kot del svetovne dediščine. Sultana je dolgo prosila državo, naj ji omogoči vsaj osnovne življenjske razmere in bolj dostojno pokojnino, a le eni izmed vnukinj je uspelo poiskati službo za 180 evrov na mesec. Večina njenih družinskih članov je nepismenih, zato seveda niso zaposljivi, Sultana se je bila primorana znajti po svojih najboljših močeh: nekaj časa je vodila čajnico, zdaj pa šiva ženska oblačila. »Hvaležna sem, ker mi nekateri pomagajo. Mož mi je pripovedoval, da prihajamo iz spoštovane družine, ki nikoli ne prosi za preživetje. Od države sem vedno zahtevala le, naj moji družini da, kar si zasluži.«

Bahadur Šah Zafar je sedel na prestol leta 1837, bil je poslednji kralj dinastije, ki je Indiji vladala tri stoletja. Leta 1858, ko so se združeni indijski vojaki uprli britanski nadoblasti in bili premagani, so ga nagnali v Burmo. V izgnanstvu je umrl v starosti 87 let. V tujino so mu sledili tudi žena Zeenat Mahal in nekaj preostalih članov družine. Pod vladavino muslimanske mogulske dinastije je Indija cvetela, ker so zgradili ceste in uvedli enotno valuto ter združili državo. Mesta so se razvijala, a so bila predvsem vojaška in politična središča, niso bila namenjena industriji ali trgovanju.

Deli s prijatelji