PALEONTOLOGIJA

Prednica kokoši tehtala četrt tone

Objavljeno 22. marec 2014 13.05 | Posodobljeno 22. marec 2014 13.06 | Piše: A. P.

Tako imenovana kokoš iz pekla ima zdaj latinsko ime in mesto v paleontologiji.

Približno deset let je bila v muzeju Carnegie Museum of Natural History v ameriškem Pittsburghu razstavljena replika okostja neimenovanega dinozavra, ki je stopical po prostranstvih Severne Amerike pred približno 67 milijoni let. Minulo sredo so bitje končno tudi formalno predstavili znanstvenemu svetu, tako da so objavili analize njene anatomije in ji dali ime Anzu wyliei. Doslej je tole impozantno bitje, ki se je dvigovalo 215 centimetrov visoko in je tehtalo 227 kilogramov, slišalo na ime kokoš iz pekla.

Imela je lobanjo, ki je po obliki spominjala na petelinjo grivo, njene dolge roke so bile opremljene z ostrimi desetcentimetrskimi kremplji, večina njenega telesa pa je bila prekrita s perjem. Pripadala je nenavadni skupini dinozavrov, o kateri ne vemo prav veliko, ker smo doslej izkopali le delčke njihovih teles. Znano je, da so živeli v vlažnem okolju, se prehranjevali z rastlinjem in manjšimi živalmi. Zelo verjetno je, da so se pogosto znašli na jedilniku T Rexa. Sicer pa bi bilo za človeka srečanje s kokošjo iz pekla lahko zelo neprijetna izkušnja, zagotovo neprimerljiva z ocvrtim piščancem v restavraciji. V tem primeru bi se verjetno prav mi znašli na jedilniku.

»Pri iskanju latinskega imena za to nenavadno bitje smo poskušali najti nekaj podobnega kot kokoš iz pekla. To je bila naša prva izbira, ampak je bilo v latinskem ali grškem prevodu slišati zelo neatraktivno,« je pojasnil predstavinik muzeja Matthew Lamanna. »Vsa imena, ki smo si jih izmislili, so bila preprosto neumna in neuporabna. Poskušali smo ga imenovati po pernatem demonu, kar smo na koncu tudi naredili.«

Deli s prijatelji