IGRA

Pong praznuje 40. rojstni dan

Objavljeno 29. november 2012 08.26 | Posodobljeno 28. november 2012 19.58 | Piše: Mi. K.

Pred 40 leti smo dobili prvo računalniško igrico pong, ki je obnorela svet.

Na današnji dan pred natančno štirimi desetletji je svet dobil prvo računalniško igrico pong, ki je bila komercialna uspešnica in je obnorela mlade ter stare po vsem planetu. Šlo je za izjemno preprost simulator tenisa, v katerem sta igralca odbijala žogo prek črte na sredini zaslona, ki je označevala sredino igrišča. Z napredovanjem v igri pa je hitrost žoge naraščala.

Igrico je zasnoval Allan Alcorn iz podjetja Atari, ki je prototip poskusno namestilo v baru Andy Capp's Tavern na severu ameriške zvezne države Kalifornija. Prototip je bil sicer bolj domače izdelave. Alcorn je najprej odšel do lokalne tehnične trgovine, kjer je kupil črno-beli televizor, ki je služil kot zaslon. Vgradil ga je v 1,2 metra visoko leseno konstrukcijo, v katero je dodal elektroniko za igro, nato pa je igralno napravo namestil v omenjeni bar. Čez nekaj dni so podjetje Atari iz lokala obvestili, da je naprava nehala delovati. Ko je Alcorn odšel popravit igro, ta na njegovo veliko presenečenje ni bila pokvarjena. Prenehala je namreč delati, ker je bila posoda za kovance v napravi polna do konca.

Še ima zveste privržence

Odločitev za Atari tako ni bila težka, začeli so proizvajati igralne aparate pong. Leta 1975 so na tržišču splavili tudi igro, ki je bila namenjena igranju za domačimi zidovi. Do danes je podjetje prodalo več kot 35.000 igralnih aparatov z igrico pong. Kljub temu da je stara že štiri desetletja, ima še danes zveste privržence, saj je bila prirejena tudi za uporabo na priljubljenih igralnih konzolah, od play stationa do nintenda.

»Čeprav pong tehnično ni bila prva videoigrica, pa je prav gotovo tista igra, ki je postavila temelje za računalniške igre, kot jih poznamo danes,« je ob obletnici ocenil britanski strokovnjak na tem področju Guy Cocker.

Kot zanimivost naj omenimo, da je igrica na trdnem disku zavzela pičlega 34,6 kilobita prostora, medtem ko so najvišje kapacitete trdih diskov takrat znašale 30 megabajtov.

Častitljivo 40. obletnico nastanka prve računalniške igre, ki je zaslovela po vsem svetu, so razumljivo zaznamovali tudi v podjetju Atari. Že prejšnji teden so na festivalu v Kansas Cityju ustvarili največjo igrico pong do zdaj, namesto zaslona so v podjetju uporabili kar steno 22-nadstropnega hotela.

Deli s prijatelji