ČUDEŽNO

Podarila maternico, da se je rodil Vincent

Objavljeno 07. oktober 2015 11.42 | Posodobljeno 07. oktober 2015 11.42 | Piše: E. B.

Pred enim letom se je na Švedskem rodil prvi otrok iz presajene maternice. Dva meseca pred predvidenim datumom poroda so morali opraviti carski rez.

Bilo je pred enim letom, ko je Švedska v zgodovino zapisala posebno zgodbo: Malin Stenberg je postala prva ženska, ki je rodila otroka iz presajene maternice!
 Vsajene, če smo natančni, kajti Malin se je rodila brez tega reproduktivnega organa, 36-letnici pa jo je v eksperimentalnem in revolucionarnem postopku podarila mati moževega najboljšega prijatelja. Kot je pojasnila Švedinja, se je med odraščanjem že sprijaznila, da nikoli ne bo postala mati, vsaj roditi ne bo mogla, je bila prepričana; z izbrancem, kdor koli že to bo, bosta pač posvojila in omogočila udobno življenje kakšni siroti, je sklenila. Toda pri 29 letih se je zaljubila v profesionalnega igralca golfa Claesa Nilssona, ki pa se nikakor ni hotel sprijazniti s tem, da nikoli ne bo imel biološkega otroka: in ko je slišal za prelomno raziskavo na univerzi Göteborg, ni več dvomil o cilju, da bo nekoč ponosni očka.

Maternico je darovala družinska prijateljica

Njegova žena se je tako pridružila skupini še osmih žensk, ki so se vse rodile brez maternice: večini so ključni organ darovale njihove lastne matere ali pa sestre, ki so že sklenile svojo pot razmnoževanja, Malin pa je bila pripravljena pomagati 61-letna družinska prijateljica Ewa Rosen. Po uspešno opravljeni pionirski operaciji so se začele hormonske terapije, Malin je bila potem pripravljena na oploditev. Kmalu je uspešno zanosila, in že ko je bilo videti, da bo vse šlo kot po maslu vse do poroda, sta se mlada zakonca pošteno prestrašila: Malin so dva meseca pred predvidenim datumom poroda opravili carski rez zaradi preeklampsije, povišanega krvnega pritiska. Toda Vincent se je kljub prezgodnjemu rojstvu rodil zdrav in krepak, in kot je povedala darovalka Ewa, ki je tudi njegova krstna botra, je deček njen sedmi čudež, po dveh otrocih in štirih vnukih. »Ne bi rekla, da sem požrtvovalna, zgolj praktična. Zakaj jima ne bi pomagala, če lahko, sicer pa maternice že dolgo nisem več potrebovala,« je skromno povedala Ewa, ki pa ji bosta Malin in Claes kljub temu večno hvaležna. Septembra lani sta zakonca zapisala novo poglavje v reproduktivni medicini: rodil se je Vincent, in čeprav sta svojo izkušnjo sprva hotela obdržati zase, sta leto po čudežnem dogodku vendarle spregovorila, da bi opogumila vse tiste pare, ki trepetajo, da nikoli ne bodo izkusili čarobnega starševstva. »To je čudovit občutek. Da nam je bila dana ta priložnost, da z nama živi ta zdravi in živahni otrok, to je nepopisno lepo. Izjemno srečna sva in seveda hvaležna Ewi, da nama je to omogočila. Da je dala tako velik prispevek znanosti, tako nesebično. Seveda, z besedami ni mogoče opisati najinih občutij, vsekakor sva vesela, da je Ewa še naprej del najinega življenja,« je zaupala Malin, ki pa so ji kmalu po prelomnem dogodku morali odstraniti maternico, saj bi bila morebitna naslednja nosečnost izjemno tvegana, toda Švedinja ne obžaluje ničesar: »Kar sva si najbolj želela, se nama je uresničilo, kakršno koli vztrajanje bi bilo pogoltno. Vincent je pravi mali navihanec, ki naju osrečuje vsak dan, najine sanje so postale resničnost.«

Sanje so se lani uresničile še trem ženskam iz poskusne skupine, čez nekaj mesecev pa bo mamica postala še ena sodelujoča v pionirski raziskavi, ki poteka pod budnim očesom porodničarja in ginekologa Matsa Brännströma. Ta zadovoljno spremlja uspehe pogumnih žensk in jih opeva kot največje dosežke v reproduktivni medicini po odkritju postopka umetne oploditve in kot velik napredek na področju presaditve organov. 

Deli s prijatelji