TISOČLETNO

Pili bodo vino iz leta 350

Objavljeno 14. december 2011 10.30 | Posodobljeno 14. december 2011 18.07 | Piše: F. S.

Vse več strokovnjakov bi odprlo najstarejšo steklenico vina na svetu.

Vino je staro okoli 1660 let.

Uprava zgodovinskega muzeja v mestu Speyer v nemški zvezni deželi Baden-Württemberg se je z zgodovinarji, enologi in s sommelieri znašla pred hamletovsko dilemo. V mestu s 50.000 prebivalci na bregu Rena sicer ne gre za biti ali ne biti, marveč za odpreti in pokusiti ali pa najstarejšo ohranjeno vinsko arhivo na svetu, steklenico iz leta 350 našega štetja, pustiti nedotaknjeno v posebni muzejski vitrini. Zadnje leto je v Speyerju in v deželi Baden-Württemberg že več tistih, ki bi okoli 1660 let staro steklenico lokalnega vinca iz rimskih časov previdno odprli, pokusili in znanstveno raziskali.

Priokus rimskega imperija

Steklenico z vsebino so leta 1867 v Speyerju odkrili v grobu očitno premožnega in pomembnega Rimljana, jo varno shranili in leto pozneje razstavili v novem muzeju, kjer je v posebni in dobro zavarovani vitrini še danes na ogled. Med prvo svetovno vojno naj bi glavni kemik nemškega kanclerja rimsko vinsko steklenico previdno in na hitro odprl, iz nje izcedil nekaj mililitrov tekočine in jo znova neprodušno zatesnil. S preiskavo in pokušino izcedka iz prastare steklenice so potem ugotovili, da gre res za vino, za lokalno nemško vince iz rimskih časov.

Kako ga spiti?

Najstarejše ohranjeno vino na svetu je seveda brez ustrezne bistrine in je v steklenici (tako je še iz obdobja, ko so jo leta 350 položili v grob skupaj s pokojnikom, ki mu je morala biti rujna kapljica zagotovo pri srcu) zaščiteno z oljnato tekočino bele barve. Verjetno gre za olivno olje, pravijo nemški enologi, ki bi pijačo zdaj radi pokusili in raziskali. Ludger Tekampe, kustos oddelka z arhivskimi vini v tamkajšnjem muzeju, je odločno proti, a počasi je v manjšini. »Če ga na koncu res odpremo, bo naše prastare vinske čarovnije ob stiku z zrakom zagotovo takoj in nepreklicno konec,« je prepričan Tekampe.

Znana nemška enologinja in profesorica na oddelku za vinogradništvo in vinarstvo biotehnične fakultete v bližnjem Mannheimu, dr. Monika Christmann, pa meni drugače. Prepričana je, da je okoli 1660 let staro vino mikrobiološko še nedotaknjeno in da bi ga bilo mogoče ohraniti nedotaknjenega tudi, če ga v brezhibno sterilnih razmerah s posebnim postopkom odprejo, vzamejo vzorec in steklenico ponovno zaprejo. Seveda pa bi bili današnji vinarji iz vinskega okoliša Palatinate, kamor spada Speyer, nad njegovo kakovostjo razočarani, pravi Christmannova.

Deli s prijatelji