KRVAVO

Pije kri, počuti se lepšo

Objavljeno 14. junij 2013 13.07 | Posodobljeno 14. junij 2013 13.07 | Piše: U. S.

Z vampirji obsedena mati spije dva litra krvi na mesec.

PHILADELPHIA – Tudi zaradi Somraka so postali vampirji (fikcijska) tema dneva – za mnoge, a ne za mater dveh otrok iz ameriške zvezne države Pensilvanija: zanjo je pitje krvi realnost. Julia Caples iz kraja Wilkes Barre človeško kri pije že trideset let! Od tega je odvisna, pravi 45-letna negovalka, ki na mesec spije skoraj dva litra te življenjske tekočine, prav to, pojasnjuje, jo ohranja mlado in čilo: »Ko pijem pri človeku, se počutim močnejšo in bolj zdravo. Vem, da v krvi ni veliko hranil, a morda vendarle je neka korist, ki je še nismo odkrili. Ko jo redno pijem, se počutim lepšo. Zelo sem zdrava, nobenih večjih težav nimam, ves čas imam obilo energije.« Caplesova nima težav z darovalci, te, torej oboževalce vampirjev, kot je sama, ki ji dovolijo piti njihovo kri, najde kar v svoji trgovini z okultnim. Kri pije na svojem domu: darovalca najprej poreže s sterilnim nožem, ki je podoben poganskim in ki ga je oblikovala sama. Nad krvjo se je začela navduševati kot najstnica, pravzaprav med prvim poljubom, ko jo je nenadoma prevzela želja, da bi fanta, s katerim se je mečkala, ugriznila: »Bilo je nagonsko, okus mi je bil všeč,« pravi in nadaljuje, »preprosto sem morala to storiti, drugače ne morem pojasniti. Nikoli ni minilo. Seveda mi najbrž ni treba poudarjati, da me tisti fant nikoli več ni poljubil.«

V najstniških letih je to še nekajkrat počela s prijatelji, kri pa je začela redno piti, ko je spoznala zdaj že nekdanjega moža, 49-letnega Donalda Lazarowicza. Postala sta del subkulture, ki je zahajala v newyorške nočne klube, kri so pili drug pri drugem, poročila sta se leta 2000, tema so bili kajpak vampirji, poroko sta proslavila s pitjem krvi. Ko se jima je rodil sin Alexei, je Lazarowicz – z bivšo sta ostala prijatelja, delita si skrbništvo nad otrokom in starševske odgovornosti – sklenil, da krvi nikoli več ne bo pil: »Nehal sem, da ni bilo treba Julii. Strinjala sva se, da bo moral početje eden povsem opustiti in se posvetiti otroku. Julia rada pije kri, je čudovita mama, na prvem mestu pa sta otroka.« Hči, 24-letna Ariel, in zdaj devetletni Alexei sta zadržana glede materine bizarne razvade, Alexei pravi: »Doma imamo čudno okrasje, krste in podobno, začenjam verjeti, da je mama vampirka.« Dodaja: »Ne strinjam se z njo, mislim, da je njeno početje tvegano za zdravje, skrbi me, da se bo s čim okužila.«

Caplesova pravi, da se zaveda nevarnosti, da pa so vsi darovalci testirani na nalezljive bolezni: »Z nekaterimi se spoznam prek spleta, a srečam jih tudi v živo. Opraviti morajo test, saj se le tako prepričam, da ne prenašajo bolezni, kot je aids.«

Zdravniki verjamejo, da je pitje krvi postalo trendovsko, povezano z več serijami in filmi o vampirjih. Hematolog Steven Gruenstein iz newyorške bolnišnice Mount Sinai pravi, da v različnih kulturah že tisoče let pijejo kri, početje pa naj bi bilo povezano z določenimi primanjkljaji v telesu: »V krvi so tudi sol, železo, proteini, ljudje morda pijejo kri zaradi pomanjkanja železa. Vendar bi rad vse odvrnil od uživanja človeške krvi, saj to s sabo nosi precej tveganja, denimo HIV, hepatitis in druge virusne in bakterijske okužbe, ki se lahko prenašajo tudi s krvjo; čeprav tveganje ni veliko, obstaja in predstavlja nepotrebno nevarnost.«

Deli s prijatelji