URBANI EKSPERIMENT

Pametno 
mesto duhov

Objavljeno 20. maj 2012 10.36 | Posodobljeno 20. maj 2012 10.36 | Piše: A. K.

Urbani eksperiment v puščavi Nove Mehike naj bi omogočil testiranje tehnologij prihodnosti.

Na jugovzhodu ameriške zvezne države Nova Mehika, sicer bogate z nahajališči nafte in zemeljskega plina, nameravajo zgraditi mesto s tehnologijami prihodnosti, a vanj ne bodo naselili ljudi. Približno milijardo ameriških dolarjev vredno mesto s cestami, hišami, gospodarskimi objekti, v katerem bi lahko živelo 35.000 prebivalcev, bodo zgradili blizu mesta Hobbs v okraju Lea ob meji s Teksasom.

Testiranje skrajnosti

Urbani eksperiment v puščavi Nove Mehike naj bi omogočil testiranje učinkov mestnega življenja na ljudi. Vprašanje pa je, koliko lahko metropola brez prebivalcev pripomore k razvoju inteligentnejših načinov sobivanja v urbani skupnosti.

Gradnja že junija

Vlagatelji v projekt Središča za inovacije, tehnologije in testiranje (CITE) so ob predstavitvi povedali, da želijo raziskovati učinke novih tehnologij, vendar brez nepotrebnega vznemirjanja stanovalcev. Znanstvenikom in raziskovalcem naj bi omogočili testiranje inovacij in tehnoloških rešitev na področju obnovljivih virov energije, inteligentnih prometnih sistemov in brezžičnih omrežij naslednjih generacij. Projekt bo v začetni fazi ustvaril 350 novih, posredno pa še dodatnih 3500 delovnih mest, gradnjo pa nameravajo začeti konec junija letos.

K temu, da so se v korporaciji Pegasus Global Holdings – ki sicer pogodbeno veliko sodeluje z ameriškim ministrstvom za obrambo, predvsem na področju telekomunikacij – odločili za lokacijo v Novi Mehiki, je gotovo prispevalo tudi to, da so tam že zvezna raziskovalna središča, kot so na primer poligon za testiranje raketnih izstrelkov v White Sands in laboratoriji v Los Alamosu ter Sandii.

Tudi jedrska energija

Med gradnjo bodo veliko pozornosti namenili podrobnostim, kot so električne in vodovodne napeljave ter kanalizacija. Vsaka hiša bo opremljena s posebnim straniščem in pralnim strojem, saj naj bi med drugim raziskovali tudi inovacije, kot so avtomatizirani pralni stroji, samoizplakovalne straniščne školjke, avtomobili brez voznikov in podobno. Na seznamu tehnologij, ki naj bi jih tam preizkušali, pa so tudi manj nedolžne – jedrska energija in varnostne tehnologije, ki so uporabne za zvezne organe pregona. Pegasus za obrambno ministrstvo razvija tudi vmesnike, ki prestrezajo signale detonacij elektronskega vojskovanja.

Nad projektom je še posebno navdušena guvernerka Nove Mehike Susana Martinez, saj vlagatelji od oblasti niso zahtevali nobenih davčnih olajšav. Zaprosili so le za smernice in administrativno pomoč.

Mesta duhov v ZDA niso nekaj tako zelo neobičajnega. Veliko je mest, ki so jih prebivalci zapustili, potem ko je propadla industrija, ki jih je vzdrževala. Vendar pa bo omenjeno pametno mesto prvo takšne vrste in po mnenju njegovih graditeljev velja za edino mesto duhov, ki bo zgrajeno le za raziskovalno uporabo. 

Deli s prijatelji