BRALEC POROČEVALEC

Padajoči ruski satelit ujet v objektiv?

Objavljeno 15. januar 2012 17.27 | Posodobljeno 15. januar 2012 17.27 | Piše: Mi. S.

Naš bralec je želel ovekovečiti jutranji prizor z našo luno, ujel pa je še nekaj, česar ni pričakoval ...

Kaj je skrivnostni objekt na jutranjem nebu?

LJUBLJANA – Bralec Egon se je obrnil na naše uredništvo, saj je v svoj fotografski objetkiv ujel nekaj dokaj nenavadnega. Kot je sam povedal, je danes zjutraj okoli sedme ure želel posneti fotografijo s ptico in luno, a je posnel še nekaj, česar ni pričakoval. Kot lahko vidimo na fotografiji, ki nam jo je poslal, se nad luno vidi svetleči predmet, ki pa po njegovem mnenju letalo zagotovo ni. Če ne gre za kakšne obiskovalce, ki niso z našega planeta, je morda ujel ruski satelit Fobos-Grunt, ki naj bi še danes padel na Zemljo.

Fobos-Grunt, satelit težak 13,5 tone

Kot poroča STA, bo 13,5 tone težki ruski satelit Fobos-Grunt padel na Zemljo danese, in sicer med 14.36 in 22.24 po srednjeevropskem času. Ruska vesoljska agencija Roskozmos je ta teden podala različne napovedi glede kraja in časa padca 20 do 30 ostankov sonde, težkih okoli 200 kilogramov.

Kam bo padel, je še vedno uganka

Še v sredo je Roskozmos predvideval, da bodo razbitine padle v osrčje Indijskega oceana, nekje med Indijo in Indonezijo. V četrtek je nato vesoljska agencija napovedala, da bo med 20 in 30 ostankov sonde padlo v Indijski ocean severno od Madagaskarja oziroma  vzhodno od obale Tanzanije in Kenije. Po petkovi napovedi naj bi ostanki pristali v Atlantiku ob obali Argentine, po sobotni pa v Pacifiku v višini zahodne obale Čila.

Misija na Mars ni uspela

Rusija je Fobos-Grunt 9. novembra lani izstrelila proti Marsovemu satelitu, sonda brez posadke pa je po izstrelitvi zašla in se ji kljub poskusom znanstvenikov, da jo reprogramijo, ni uspelo več utiriti. Ta prvi poskus Rusije, da sama razišče rdeči planet, je tako neslavno propadel. Fobos-Grunt, na katerem je več kot 120 milijonov evrov vredna merilna naprava, bi morala sicer v okviru spodletele misije v letošnjem letu doseči Mars in njegov satelit Fobos.

Deli s prijatelji