POGUM

Odlikovana, ker že 40 let živi kot moški

Objavljeno 27. marec 2015 08.20 | Posodobljeno 27. marec 2015 08.20 | Piše: E. B.

Ko je ovdovela, je sklenila sama preživljati sebe in otroka – kot moški.

Odlikovali so jo za požrtvovalnost in velja za najboljšo mater v Egiptu – zato, ker že več kot 40 let živi kot moški! Siso Abu Daooh iz Luksorja je s častmi sprejel celo predsednik države Abdel Fatah Al Sisi, ji podelil priznanje in se ji poklonil za neverjetni pogum.

Čeprav je Sisina zgodba zdaj vsem dobro znana in se ji ni treba več bati diskriminacije, bo 65-letnica še naprej živela kot moški. »Odločila sem se, da bom umrla v moških oblačilih. Navadila sem se nanje in na to življenje, zdaj ne bom spreminjala prav ničesar,« je povedala Egipčanka, katere nenavadno življenje se je začelo po letu 1970., ko ji je umrl mož.

Sisa je ravno pričakovala naraščaj, zavedanje, da bo otroka vzgajala sama, kot vdova v strogo patriarhalni družbi, jo je spravljalo v obup. Danes vsaka sedma Egipčanka hodi v službo in služi denar, v 70. letih minulega stoletja pa je bilo kaj takšnega naravnost pošastno. Bratje in starši so jo tako vztrajno pregovarjali, naj se le poroči znova in sebi ter otroku reši dostojanstvo in si obenem omogoči preživetje. Toda Sisa ni hotela o vnovičnem zakonu niti slišati. »Nenehno so mi predstavljali morebitne ženine, a sem vse zavrnila,« se spominja 65-letnica, ki je nazadnje spoznala, da se bo v krivični družbi lahko postavila na noge le kot – moški.

Pobrila si je lase, se napravila v ohlapna moška oblačila in se lotila najrazličnejših garaških del. Žela je pšenico in izdelovala opeke, toda neverjetna energija, ki jo je navdajala na začetku, ji je sčasoma pošla in morala si je priznati, da vsega le ne zmore. Toda ker je veljala za moškega, je lahko izbrala tudi kaj manj zahtevnega, in začela je čistiti čevlje.

»Težko se je bilo odpovedati ženski identiteti, a za svojo hčer bi storila vse,« pojasnjuje Sisa. »Samo tako sem lahko služila denar: nisem znala ne brati ne pisati, ker me starši niso poslali v šolo.«

Po nekaj letih se je tako privadila na novo življenje, da je začela uživati v moški identiteti: ta ji je namreč prinašala svobodo. Lahko se je sprehajala po ulici brez strahu pred spolnim nadlegovanjem, lahko je posedala po kavarnah, ne da bi jo zaradi tega kdo ogovarjal. Zanimivo, da je v resnici ženska, sploh ni bila skrivnost, zadostovalo je pač, da se je vedla ter oblačila kot moški, in obvarovala se je obsodb.

Njena zgodba o neverjetnem tveganju in požrtvovanju je dosegla tudi državni vrh, omogočili so ji tudi novo delovno mesto: zdaj je prodajalka v kiosku, kjer služi z manj zahtevnim delom, preživlja pa tudi hčerkino družino. Hodin mož je namreč hudo bolan in ne more delati, Sisa pa si ne želi, da bi hči prehodila tako mučno pot kakor ona. »Saj ima moža in otroke, seveda ne more delati!« je sklenila 65-letnica, ki bo, kot je naznanila, delala do smrti. Kot moški. 

Deli s prijatelji