MOJSTROVINE

Od žuželk do pošasti na prepognjenem papirju

Objavljeno 11. september 2013 16.20 | Posodobljeno 11. september 2013 16.20 | Piše: A. P.

Mojster origamija je na spletu objavil več kot sto umetnin.

Večina od nas je že neskončno ponosnih, če nam uspe izdelati papirnato letalo, ki je sposobno zakrožiti po sobi. To bi težko trdili za Matthieuja Georgerja, ki je prepogibanje papirja spravil na novo raven. Pod njegovimi spretnimi prsti nastajajo mojstrovine od drobnih žuželk do mogočnih pošasti. Avtorjeva spretnost in kreativnost ne poznata meja, o čemer se lahko prepričamo z obiskom njegove spletne strani, kjer je na ogled kar 131 najrazličnejših umetnin.

Nekatere njegove kreacije temeljijo na zasnovah legendarnih mojstrov origamija, kot so Satoši Kamija, Dao Cuong Quyet in Ronald Koh. Matthieu v osnovi kopira njihove modele, vendar uporablja lasten papir in tehnike pregibanja, kar daje njegovim izdelkom močan avtorski pečat. Seveda se ne posveča zgolj posnemanju velikanov, v njegovi zbirki je tudi veliko inovativnih izdelkov in originalov, ki jih je lani predstavil na odmevni razstavi v Parizu. V nasprotju s pravili tradicionalnega origamija pri njem ni ostrih in ravnih linij ter ploskev, temveč sega po papirjih različnih tekstur in barv, zato so njegove kreacije videti bistveno bolj življenjske.

Origami je starodavna japonska umetnost prepogibanja papirja, ki se je prenašala iz roda v rod, vse dokler ni leta 1797 izšla prva origami knjiga, ki je učila to vrlino in jo naredila dostopno slehernikom. Ne preseneča, da je postala zelo priljubljena tudi zunaj Japonske in se celo razvila v sodobno umetnost. Cilj origamija je list papirja s pregibanjem spremeniti v sklenjeno celoto. Rezanje papirja in poseganje po lepilu nimata v pravem origamiju kaj iskati.

Deli s prijatelji