WUNDERLAND KALKAR

Nuklearka postala zabaviščni park

Objavljeno 04. marec 2015 12.43 | Posodobljeno 04. marec 2015 12.43 | Piše: S. F.
Ključne besede: zabaviščni park

Na mejo med Nemčijo in Nizozemsko derejo trume zabave željnih družin.

Zabaviščni park Wunderland Kalkar deluje na okoli 55 hektarjev velikem območju.

KALKAR – Nikoli uporabljen jedrski reaktor na meji med Nemčijo in Nizozemsko je zdaj zabaviščni park Wunderland Kalkar, kjer ne manjkajo vrtiljaki, panoramske točke in velik vodni tobogan. Na zemljišču, ki meri okoli 55 hektarjev, je več kot 40 različnih zanimivosti, ki zabavajo otroke in družine.

Ta park na leto obišče več kot 600.000 ljudi, ki jih sevanje ne skrbi. Jedrska elektrarna Schneller Bruter ni nikoli delovala. »S tehničnega vidika je bila pripravljena za uporabo, vendar se to nikoli ni zgodilo,« pravijo v zabaviščnem parku. Projekt so skupaj načrtovale vlade Belgije, Nemčije in Nizozemske in ga imenovale Schneller Bruter oziroma SNR-300.

Veliko ogorčenja in protesti v javnosti

Vendar je že takoj na začetku gradnje, leta 1972, projekt zbudil veliko ogorčenja in protestov javnosti. To se v naslednjih letih ni spremenilo, tako da je bila leta 1985, ko je bila jedrska elektrarna končno zgrajena, proti tudi vlada pokrajine Severno Porenje - Vestfalija. Pet let po katastrofalni nesreči v Černobilu v Ukrajini se je tudi nemška oblast odločila, da elektrarne ne bodo nikoli uporabili.

Zapuščeni objekt, ki je samo propadal, je leta 1995 kupil holandski poslovnež Hennie van der Most, ki je zanj menda odštel od tri do pet milijonov nemških mark. Uredil je atraktivne točke zabaviščnega parka in postavil konferenčno dvorano, šest hotelov, sedem barov in več restavracij. Ponudbo zaokrožajo še muzej, štiri dvorane za različne dogodke, fitnes center, teniška igrišča in igrišča za minigolf, dvorane za kegljanje, karting in odbojko.

Vendar ne samo v zabaviščnem parku, temveč tudi širše v pokrajini dominira stari stolp, ki je bil zgrajen za hlajenje vode v jedrskem reaktorju. V njem zdaj stoji mogočen vrtiljak. Z njegove zunanje strani lahko najhrabrejši prosto plezajo po skorajda 40 metrov visokih stenah.

Deli s prijatelji