FENOMEN

Ničesar ne pozabi

Objavljeno 26. september 2012 18.15 | Posodobljeno 26. september 2012 18.15 | Piše: A. P.

Študent iz Velike Britanije si do potankosti zapomni vsak dan življenja.

Na svetu so doslej odkrili le 20 ljudi, ki imajo tako izjemen avtobiografski spomin kot 20-letni Aurelien Hayman iz Cardiffa. Študent literature nam lahko do obisti opiše, kaj je počel kateri koli dan od svojega 11. leta naprej. Medtem ko si nas večina zapomni le rojstne dneve, poroke in druge večje dogodke, si Aurelien zapomni, kako je bil oblečen, kaj je jedel, kakšno je bilo vreme in kaj je bilo pri poročilih.

Povprečen človek si zapomni približno enajst dogodkov na leto

Študent ima zelo redko stanje, imenovano hipertimezija. Zanj se je svet spremenil, ko je dopolnil 11 let. »Tega nisem opazil kar čez noč. Ko sem bil star 14 let, sem odkril, da se zelo dobro spomnim stvari, ki so se dogajale pred leti.« Njegov oče Martyn in mama Dany imata povsem običajen spomin. Strokovnjaki so odkrili, da nas večina podatke iz dolgoročnega spomina spravlja v desni frontalni reženj možganov. Aurelien uporablja tudi levega, ki ga po navadi povezujemo z jezikom, in dele možganov na zatilju, ki so za spravljanje spomina podob. Celoten proces se pri njem odvija podzavestno. »Ne uporabljam nobene posebne metode za izboljševanje spomina. Ne zavedam se, da sem si pravkar nekaj zapomnil. Občutek je podoben, kot bi hitro našel knjigo na polici. Kot da bi vsak datum imel svojo fotografijo. To je zelo vizualni proces, gre za sosledje slikovnih prizorov.«

Aureilen se je skoraj potožil, da mu izjemen spomin prav nič ne pomaga pri študiju na univerzi v Durhamu. »Imam le dober avtobiografski spomin, vendar mi ne pomaga pri akademskem delu.« A to bi mu malce težje verjeli.

Deli s prijatelji