BOLEZEN

Neandertalec z rakom

Objavljeno 08. junij 2013 21.06 | Posodobljeno 07. junij 2013 21.45 | Piše: U. S.

Našli so ga na 130.000 let starem rebru, ki so ga odkrili v Krapini.

Fotografija je simbolična

Niti neandertalci, ki so živeli pred več kot sto tisoč leti, niso bili imuni proti boleznim, s katerimi se spopadamo danes: rakom. Znanstveniki z univerze v Kansasu so namreč odkrili najstarejši tumor na svetu, in sicer na fosiliziranem rebru neandertalca, ki je živel pred 130.000 leti – kosti, ki so jih proučevali, so pred več kot sto leti našli v jami v Krapini na Hrvaškem. »Odkritje dokazuje, da niti življenje v relativno neonesnaženem okolju ne more ščititi pred rakom. Niti če ste bili neandertalec,« je povedal dr. David Frayer, antropolog z univerze v Kansasu in vodja ameriške ekipe pri tem projektu.

Fosilizirano rebro so odkrili na pomembnem arheološkem najdišču v Krapini, kjer so do zdaj našli že skoraj 900 človeških kosti, starih od 120.000 do 130.000 let, pa tudi kameno orodje. Ker gre le za del rebra, na katerem so odkrili tumor – –našli so ga ob pomoči rentgenskega in globinskega slikanja ––, znanstveniki ne morejo z gotovostjo trditi, koliko je bolezen vplivala na splošno zdravje tega neandertalca. Rentgenske slike so pokazale, da manjka del kosti. Na podlagi globinskega slikanja so ugotovili, da je to najverjetneje povzročil tumor, ki ga danes poznamo pod imenom fibrozna displazija. Ta sicer ni rakasta, je pa redka, zanjo ne obstaja znano zdravilo. Frayer je hotel kosti rentgensko slikati, saj je na mnogih našel znake poškodb pa tudi znamenja, ki so nastala po smrti neandertalca in so namigovala na kanibalizem oziroma obrede, povezane s pokopom. Frayer pravi: »Ljudje tistega časa niso živeli tako dolgo kot danes, poleg tega jih ni veliko v primerjavi z Egipčani in ljudmi sodobnega časa. Odkritje tumorja in dokazov rakastih obolenj je, ne vem, ali bi lahko rekel sreča, vendar o tem ne obstaja dovolj dokazov. Tumorji, kot smo ga našli, so lahko povsem benigni, taki, ki se jih niti ne zavedaš, do izjemno bolečih. Ta, ki smo ga našli, je glede na velikost verjetno povzročal precej bolečin.«

Kat Arney, znanstvenica iz centra za raziskave raka v Veliki Britaniji, je dejala: »Mnogi mislijo, da je rak bolezen moderne dobe, a dokazi na fosilih, kosteh in mumijah (najstarejši tumor so našli na 4000 let stari egiptovski mumiji), kažejo, da je pravzaprav star tisoče let. To odkritje torej ni popolno presenečenje. Tovrstna odkritja so izjemno redka, a nam vendarle pomagajo razsvetljevati kompleksno zgodovino raka pri ljudeh in naših daljnih sorodnikih.«

Deli s prijatelji