ČLOVEŠKA VRSTA

Neandertalce iztrebilo vreme, ne Homo sapiens

Objavljeno 01. marec 2012 19.45 | Posodobljeno 01. marec 2012 19.50 | Piše: Andrej Predin

Švedski strokovnjaki razvozlali uganko izginule človeške vrste.

Neandertalci so bili človeška vrsta, ki je izumrla pred 24.000 leti.

Veliko je bilo ugibanja, zakaj so izumrli neandertalci. Ta človeška vrsta je nastala pred približno 150.000 leti in je poseljevala Evropo, Bližnji vzhod in dele Azije. V nasprotju s sodobnim človekom so bili telesno odlično pripravljeni na takratno okolje – bili so čokati in odlakani. Vendar to ni bilo dovolj za njihovo preživetje, saj naj bi jih prehiteli naši intelektualno naprednejši predniki. Znanstveniki se strinjajo, da so skrbeli za ostarele in pokopavali mrtve, vendar niso vsi prepričani, da so razvili jezik.

Pred 48.000 leti neandertalci izumrli po Evropi

Do zdaj je veljalo, da so bili za njihovo izumrtje krivi predvsem sodobni ljudje, ki so naselili Evropo iz Afrike. Nedavno pa so strokovnjaki iz Stockholma razkrili zanimive ugotovitve, do katerih so se dokopali z analizo mitohondrijskega DNK iz 13 vzorcev kosti neandertalcev, ki so bili stari od 100.000 do 35.000 let. Mitohondrijski DNK se deduje le po materini veji in ga je lažje izolirati iz fosilov kot jedrni DNK. Izkazalo se je, da so pred 48.000 leti neandertalci po Evropi skoraj povsem izumrli. Preživela je le manjša skupina, ki se ji je uspelo deloma ponovno naseliti, vendar je vzdržala le 10.000 let.

Ta spoznanja pomenijo, da so bile podnebne spremembe glavni krivec za njihov propad. Prihod sodobnega človeka je bil le kaplja čez rob. »Dejstvo je, da so neandertalci v Evropi skoraj izumrli že, preden je prišel moderni človek,« je povedal avtor študije Love Dalen. »To pomeni, da so bili bolj občutljivi za klimatske spremembe zadnje ledene dobe, kot smo mislili.« Na koncu je bila genska raznolikost med neandertalci manjša kot pri prebivalcih Islandije.

Deli s prijatelji