ODKRITJE

Našli falusnega črvička izpred 500 milijonov let

Objavljeno 18. marec 2013 15.32 | Posodobljeno 18. marec 2013 15.33 | Piše: A. P.

Znanstveniki odkrili žival iz daljnega kambrija, ki je iskani manjkajoči člen. Bitje močno spominja na neki organ, ki je tudi večino časa skrit.

Biološki svet je vznemirjen nad odkritjem fosila živali, ki je manjkajoči člen v našem razumevanju evolucije določenih morskih bitij. Fosilizirani ostanki bitja, ki mu pravijo Spartobranchus tenuis, so bili izkopani na slovitem kanadskem najdišču v narodnem parku Yoho.

Gre za območje, kjer so najpomembnejši fosili iz obdobja kambrija pred 542 milijoni let, ko se je dogajala eksplozija živalskih vrst. Raziskovalci z Univerze Montreal so razkrili, da so našli 505 milijonov let star fosil nenavadnega nevretenčarja, ki je dolgo iskani prednik črvov iz skupne enteropneusta. To so zelo redko videne živali, ki se še danes zadržujejo v muljnatih ali peščenih tleh plitkih in zmerno globokih morij. »V nasprotju z živalmi, ki imajo trde dele, zobe, luske in kosti, so ti črvi povsem mehki. To pomeni, da so njihovi fosili ekstremno redki,« je razkril vodja raziskovalcev dr. Chris Cameron. »Z našim odkritjem novega črva smo zgodovino teh živali potisnili 200 milijonov let v obdobje kambrija, kar je v temeljih spremenilo naše razumevanje biodiverzitete tega obdobja.«

Žival je imela raztegljivo telo iz kratkega rilca, ovratnika in dolgega ozkega telesa, ki se je končalo v mehurčkasti strukturi, ki je bila verjetno kot sidro. Najdaljše živali so dosegale 10 centimetrov. Verjetno pa zgodba o tem resnično pomembnem biološkem odkritju ne bi dosegla toliko pozornosti, če ne bi bile prve skice videza živali sila podobne neki drugi črvasti zadevi, ki jo moški navadno večkrat otresejo, preden jo pospravijo v spodnjice. 

Deli s prijatelji