SREČA

Največji zaklad pod živo mejo

Objavljeno 01. julij 2012 17.50 | Posodobljeno 01. julij 2012 17.53 | Piše: A. P.

Po dolgih treh desetletjih se je lovcema na zaklade nasmehnila sreča.

Britanca Reg Mead in Richard Miles sta dolgih 30 let pustolovski dvojec. Druži ju skupna strast – lov na zaklad. Njuno glavno orodje je prenosni detektor kovin, najbolj pa sta raziskovala otok Jersey v Rokavskem prelivu. Območje je znano po zakopanih zakladih, saj so tja pred okupacijsko rimljansko vojsko pribežala številna ljudstva. Tam so zakopali svoje premoženje, a številnim se po dragocenosti ni uspelo vrniti.

Treba je priznati, da sta bila 70-letni Miles in Reg, ki je v štiridesetih, več kot vztrajna, saj so bili njuni raziskovalni pohodi dolgo brez omembe vrednega uspeha. Februarja pa se jima je nasmehnila sreča, saj sta odkrila 120 kovancev, predvsem srebrnikov in nekaj zlatnikov. Kljub izjemni najdbi sta slutila, da se na kmetiji skriva še večje bogastvo. In prejšnji teden sta ga tudi odkrila. »Richard je našel prvega in bilo je neverjetno. Roko je dvignil visoko nad glavo in ga pokazal,« se spominja Reg. »Naprava je dobila zelo močan signal, takoj sva obvestila arheologe. Začeli so kopati in nisva mogla verjeti, koliko kovancev je bilo. Vsi so bili zlepljeni z glino.«

Zaklad, kot ga še ni bilo

Najprej nista slutila, da sta našla največji zaklad s keltskimi kovanci, kar so ga doslej izkopali. Strokovnjaki kovance, ki jih je po nekaterih ocenah med 30.000 in 50.000, še vedno rešujejo iz okamnele gmote, ki tehta eno tono in so jo morali na plan dvigniti z žerjavom. Če upoštevamo, da je vsak od njih vreden vsaj 250 evrov, potem lahko najdbo ocenimo na 12,5 milijona evrov. Trenutno ugotavljajo lastništvo odkritja, ki bo verjetno razdeljeno. Natančna lokacija najdbe seveda ostaja skrivnost, pustolovca sta povedala le to, da so bili približno en meter globoko pod živo mejo na neki kmetiji.

Arheolog Neil Mahrer iz lokalnega muzeja je pojasnil: »To je največja najdba keltskih kovancev doslej. Zelo je vznemirljivo. So iz srebra, na eni plati kovanca je slika moškega ali glava božanstva, na drugi strani pa konj. Vse prekriva zeleni volk (op. p. bakrov acetat), ker je srebro mešano z bakrom. Prepričan sem, da jih bomo lahko restavrirali.«

Deli s prijatelji